Firmy jsou ohledně zakázek v Myanmaru optimistické

7. 11. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

motiv článku - Firmy jsou ohledně zakázek v Myanmaru optimistické Podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) do Myanmaru provázející počátkem listopadu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka přivezla domů dobré zprávy. Tamní podnikatelé a politici vyjádřili totiž eminentní zájem o obchodní spolupráci. Zástupci patnácti firem a dvou vysokých škol jednali zejména o příležitostech v energetice, odpadovém hospodářství či zdravotnické technice.

„Naše firmy dostaly nabídky například k řešení odpadového hospodářství v nemocnicích či zajištění úpravy pitné vody. Bodovalo také české pivo,“ upřesňuje vedoucí podnikatelské mise, viceprezident SP ČR František Chaloupecký.

Některé firmy obdržely již konkrétní poptávky na svá zařízení či výrobky. Zájem byl také o české pivo, které dovezli zástupci Pivovaru Lobkowicz a během galavečeře pořádané myanmarskou asociací International Business Promotion Centre (IBPC) nabídli jeho ochutnání. Právě IBPC bylo hlavním partnerem a organizátorem programu v myanmarské metropoli Rangúnu a zajistilo účast protějšků pro české firmy.

„Byly nám předloženy konkrétní nabídky, jako například řešení odpadového hospodářství v nemocnicích, zajištění úpravy pitné vody pro osobní potřebu, dodávky v oblasti léků a doplňků potravin, nebo u konkrétních strojírenských dodávek,“ uvedl viceprezident Chaloupecký.

Mise se zúčastnili i zástupci dvou univerzit VUT v Brně a ČVUT v Praze.„Představili jsme s kolegou ředitelem firmy EVECO Brno moderní přístup v energetickém využití odpadů. Pro město Rangún zpracujeme koncepci odpadového hospodářství, zahrnující i spalovnu nemocničních odpadů,“ uvedl profesor Petr Stehlík, ředitel Ústavu procesního inženýrství při VUT v Brně.

Přítomní čeští podnikatelé, vlastníci a členové vrcholného managementu malých a středních firem s českými vlastníky ze sektorů energetiky, odpadového hospodářství či zdravotnické techniky a farmacie se přesvědčili, že o české produkty a české technologie je velký zájem a že česká značka (resp. československá) má z minulosti ještě stále dobré renomé.

Podle účastníků mise, akce přispěla k navazování ekonomických vztahů a věří, že se dostanou k dalším konkrétním projektům spolupráce.

Podnikatelská mise byla již třetí akcí v letošním roce, kterou iniciovala vláda v rámci ekonomické diplomacie vůči Myanmaru. SP ČR se podílel na organizaci podnikatelského fóra a návštěvy myanmarských podnikatelů v Praze na počátku září, a to za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Rangúnu. Nyní SP ČR doprovodil ministra Jana Mládka při návštěvě Myanmaru a měl tak možnost naplnit obsah dohody o spolupráci, kterou v září v Praze uzavřel s asociací IBPC.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek