Firmy jsou zcela nepřipravené na kybernetické útoky

31. 1. 2018

  • Země: AT - Rakousko
  • Datum zveřejnění: 31.01.2018

Během průzkumu provedeného společností PWC na téma kybernetické bezpečnosti bylo osloveno okolo 9500 společností z celého světa z toho 42 firem z Rakouska. Na základě tohoto průzkumu bylo zjištěno, že 84 % rakouských firem nedisponuje žádnou bezpečnostní strategií v oblasti informačních a komunikačních technologií. Přestože se považuje vzdělanost zaměstnanců v oblasti identifikace kybernetického útoku za důležitou součást ochranné strategie firem, pouze 27 % z nich organizuje speciální tréninkový program pro zaškolení zaměstnanců v oblasti ochrany IT. Pokud by tedy došlo ke kybernetickému útoku, měla by většina postižených firem potíže identifikovat útočníka a útoku čelit. Pouze 14 % manažerů se domnívá, že by dokázalo na situaci správně reagovat.

I když do této chvíle kybernetické útoky způsobily jen relativně nízké škody, dá se očekávat, že jejich destruktivní síla bude narůstat. Z tohoto důvodu by společnosti neměly rizika podceňovat, ale aktivně jim čelit pomocí nových bezpečnostních strategií, podotýká expert na IT-bezpečnost při PWC Christian Kurz.

Zodpovědný za účinný kontrolní systém by měl být, podle Christiana Kurze, podnikový management. Pouze jeden ze čtyř ředitelů pracuje na nějaké bezpečnostní strategii pro svoji firmu. Neméně důležitá je rovněž úzká spolupráce samotných firem mezi sebou navzájem. V současné době již necelá polovina firem, které se zmíněného průzkumu zúčastnily, pracuje na aplikaci dílčích doporučení ze strany PWC.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.
Zdroj: OÖ Nachrichten

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: