Firmy testují aplikace pro elektronickou evidenci tržeb, ministerstvo je s nabídkou spokojené

19. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podnikatelé se obávají zmatků v období adventu, podle státních institucí však přípravy pokračují podle plánu a není důvod start EET odkládat. Základní verze systémů pro evidenci tržeb nabízejí dodavatelé zdarma.

Přípravu elektronické evidence tržeb (EET), která je naplánována na 1. prosince letošního roku, provází postupné zavádění a testování technologických součástí systému. Ten bude založený na elektronické komunikaci pokladny každého prodejce s centrální evidencí. Opatření si proto vyžádá změnu pokladních systémů všech obchodů, restaurací a hotelů.

Výrazná změna, která má zamezit miliardovým daňovým únikům, však vyvolává u části firem a živnostníků obavy z technické připravenosti. Podle průzkumu Hospodářské komory se více než třetina podnikatelů půl roku před spuštěním elektronizace tržeb obává, že EET ohrozí plynulý průběh letošního adventního období. Tedy části roku, která je pro příjmy obchodníků nejdůležitější.

Podle ministerstva financí, které bezproblémový náběh systému garantuje, však vše běží podle plánu. Finanční správa 13. června spustila testovací prostředí pro IT vývojáře, takzvaný playground, který je určen pro vývoj softwaru pro pokladní zařízení, která budou využívána k evidenci tržeb. „Playground je schopen přijímat zaslané datové zprávy o tržbách a odpovídat, zda byla zpráva přijata a zda vyhověla požadavkům. Odpovědí může být i chybová datová zpráva s kódem konkrétní chyby, podle které vývojáři mohou software opravit,“ konstatuje mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.  Na adrese playgroundu jsou také vystaveny certifikáty poplatníka a sada klíčů pro použití na straně pokladního zařízení.

Finanční správa rovněž zveřejnila druhou verzi technické dokumentace „Formát a struktura údajů o evidované tržbě a popis datového rozhraní", která obsahuje oproti první verzi několik drobných doplnění a upřesnění.

Podnikatelé se s blížícím se datem spuštění stále více zajímají o nákup potřebných technologií. „Od schválení zákona o elektronické evidenci tržeb vzrůstají prodeje zařízení Dotykačka meziměsíčně o 30 procent,“ konstatuje Michal Wantulok, zakladatel systému Dotykačka. Podle něj roste i zájem o školení pro podnikatele, jak se systémem elektronické evidence tržeb pracovat.

Aplikace pro EET jsou i zadarmo

Některé firmy zároveň nabízejí i řešení, u nichž je základní verze systému bezplatná, například systém KasaFik. Za rozšířené verze se pak ceny pohybuje kolem pěti až šesti tisíc korun ročně, měsíčně tedy jeho provoz vyjde na stokoruny.  Také zmíněná EET Dotykačka je dostupná ve třech variantách v cenovém rozmezí od 4990 korun za nejlevnější mobilní variantu do 13 990 Kč za kompletní variantu se 14 palcovou dotykovou pokladnou, tiskárnou, pokladní zásuvkou a skenerem.

Ministerstvo financí je tak spokojené s tím, že se plní jeho sliby, že aplikace pro pokladní systémy nebudou pro podnikatele představovat zásadní finanční zátěž. „Podle nám dostupných informací, se ukazuje, že nabídka zařízení a jejich ceny se již nyní pohybují v relacích dle původních odhadů ministerstva financí. Přičemž zcela jistě lze očekávat, že nabídka se postupem času ještě rozroste a konkurenční prostředí bude ceny tlačit dolů,“ konstatuje Gabriela Štěpanyová z tiskového odboru ministerstva financí.

Kolik přesně aplikací je nyní pro podnikatele k dispozici ale resort neví. „Ministerstvo financí ani Finanční správa nemá a ani nemůže mít k dispozici žádná konkrétní čísla o počtu aplikací pro evidenci tržeb, a to především s ohledem na to, že  není povinnost tyto aplikace nijak certifikovat či schvalovat ze strany ministerstva financní nebo Finanční správy. Obdobně jako například u účetních softwarů se jedná o volnou nabídku trhu, do které nezasahujeme,“ dodává Gabriela Štěpanyová.

Jenže právě z tohoto přístupu ministerstva mají podnikatelé obavy. Mají strach z toho, že za několik tisíc, nebo i desítek či stovek tisíc podle počtu pokladen, nakoupí aplikaci, která pak v ostrém provozu nebude fungovat. Nemají totiž možnost zjistit, zda řešení od určité firmy odpovídá standardům ministerstva.

Podnikatelé chtějí certifikáty

„Téměř polovina podnikatelů se přitom domnívá, že by stát – když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídli nějaké technické zařízení – měl podnikatelům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vůbec vhodné a které nikoliv,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Další obavy mají podnikatelé z toho, že systém bude po spuštění kolabovat, podobně, jako třeba před několika lety nově zaváděná evidence automobilů. Ministerstva však jejich strach mírní. „Budovaný systém bude samozřejmě  kapacitně a výkonově nastaven tak, aby k daným výpadkům nemohlo docházet. Počítá se i s předběžnými zátěžovými testy a podobně. Vedle toho má bezproblémový náběh a funkčnost zajistit i postupný nástup povinnosti evidovat tržby pro jednotlivé tržní segmenty,“ reaguje Gabriela Štěpanyová.

Obchodníci, kteří již dnes poctivě odvádějí daně, se nové povinnosti nebrání. Naopak ji považují za nástroj proti nepoctivým prodejcům, kteří vydělávají na daňových únicích. „Podnikatelské prostředí u nás se tím narovná a méně poctiví hráči ztratí výhodu ve prospěch obchodníků, kteří obraty poctivě evidují a odvádí daně,“ vysvětluje Martin Kubík ze společnosti Active Retail Asset Management, která je správcem několika obchodních center v České republice.

„Prostředí bude pro všechny stejné a nebude tak snad již prostor pro ty, kdo se snaží jednat nelegálně," vyjádřila se Anna Motlíková, ředitelka společnosti Steilmann Praha, jejichž obchody se nachází v řadě tuzemských obchodních center. „Z osobní zkušenosti mohu potvrdit pozitivní vliv v jiných zemích, kde byla evidence zavedena. Vznikly férovější podmínky pro podnikání a podpořilo to ekonomiku. Navíc snížení daně umožní zvýšit zisky restauracím, které evidují své tržby a správně odvádí daně,“ potvrzuje pozitivní dopad zástupce gastronomického sektoru Amit Thacker ze SpiceBoxu.

Obdoba českého zákona o elektronické evidenci tržeb funguje například ve Švédsku, Belgii, Maďarsku, Slovinsku nebo Chorvatsku.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek