Firmy v Plzni jednaly o miliónových zakázkách do Německa

28. 5. 2015

  • Země: Německo
  • Datum zveřejnění: 28.05.2015

Ve čtvrtek 21. května proběhl v Plzni již pátý ročník dodavatelského fóra Sourcing Day Tschechien, v průběhu kterého české podniky dostaly šanci jednat přímo s nákupčími významných německých a jedné japonské firmy. Na konci dubna se v Plzni uskutečnila konference Budoucnost českého exportu, na které se zúčastněné firmy dozvěděly více o službách agentury a měly příležitost načerpat inspiraci od společností, které již v zahraničí uspěly.

„S firmami v regionech se snažíme pracovat dlouhodobě. Nyní je naší prioritou seznámit je se službami agentury CzechTrade a ukázat jim, jak lze s naší pomocí uspět na zahraničních trzích. Loni jsme podnikům z Plzeňského kraje pomohli získat zakázky za více než 41 milionů korun a to jsou pouze ty, o kterých nás firmy posléze informovaly,“ komentoval výsledky Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

Velkou šanci prosadit se na zahraničních trzích představují dodavatelská fóra. V Plzni se již tradičně konal Sourcing Day Tschechien zaměřený na strojírenské firmy, které mají zájem proniknout do Německa. Šanci přímo jednat s významnými zástupci devíti společností, mezi které patří např. významný dodavatel pro automobilový průmysl německá firma STABILUS, firma Heye International, která vyrábí sklářské stroje a zařízení pro sklářský průmysl, či japonská firma Takagi, výrobce zahradní techniky, využilo letos více než 50 českých firem.

Po úvodním přivítání všech zúčastněných, následoval hodinový seminář, na kterém se české firmy, usilující o zakázky na německém trhu, dozvěděly tipy a rady přímo od německých nákupčích. Z úvodní přednášky se plynule přešlo do ostrého jednání mezi německými a českými firmami, které dopředu prošly výběrovým řízením ze strany německých nákupčích, a měly tedy velkou šanci uspět. Potenciálním partnerům se představila např. TVD – Technická výroba, slévárna KDYNIUM, která vyrábí precizní odlitky metodou voskového vytavitelného modelu, či výrobce obráběných dílů, firma KORNET.

Akce zástupcům firem umožnila setkat se přímo s nákupčími významných společností, kteří disponují rozhodovacími pravomocemi. Samotná jednání o zakázkách jsou ale dlouhodobou záležitostí. „Díky agentuře CzechTrade jsme během jediného dne jednali přímo s nákupčími hned několika německých firem. Za běžných okolností by podobným jednáním předcházelo mnoho hodin strávených hledáním kontaktů, zasíláním nabídek a cestováním,“ dodává k akci Luboš Souček, exportní manažer společnosti TVD – technická výroba, která se akce účastnila již poněkolikáté. Celkem proběhlo 150 předem termínovaných jednání, na kterých si podle Adama Jareše, ředitele německého zastoupení CzechTrade v Düsseldorfu, letos nákupčí pochvalovali zejména velmi dobrou připravenost českých dodavatelů.

V rámci dodavatelského fóra mohly podnikatelské subjekty plně využít přítomnosti CzechTrade a prodiskutovat s konzultanty z české centrály a zahraniční kanceláře své podnikatelské záměry, popř. se podrobněji seznámit se službami státní agentury. Velké oblíbenosti a úspěchu jakého se akce tohoto typu těší, dokazují výsledky předešlých ročníků. „Za uplynulé čtyři roky se nám díky Sourcing Days v Plzni podařilo zprostředkovat obchody za více než sto milionů korun,“ shrnuje dosavadní výsledky uplynulých ročníků Adam Jareš, ředitel německého zastoupení CzechTrade v Düsseldorfu, který akci společně s pražskou centrálou organizuje.

„Naše společnost se akce účastní již počtvrté. Díky účasti v minulých letech se nám podařilo uzavřít obchody již se třemi německými firmami. Tato setkání považuji za jednu z nejsmysluplnějších pomocí ze strany státu,“ dodává Jan Tománek, obchodně výrobní ředitel firmy H.T.P ze Žirovnic, která se zaměřuje na zakázkovou strojírenskou výrobu.

 

Zdroj:  CzechTrade Düsseldorf
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu.


Tisknout Vaše hodnocení: