Firmy volají po snazším získávání víz pro partnery z Kazachstánu

16. 11. 2015 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

Vhodnou destinací pro české firmy a jejich zájmy pro investování v zahraničí je Kazachstán. České výrobky v této středoasijské zemi mají dobré jméno a obě země mají zájem na rozšíření obchodní spolupráce. Ta je ovšem bez osobních kontaktů je velmi obtížná, firmy proto volají po vstřícnosti úřadů při vydávání víz pro obchodní partnery.

O otvírajících se možnostech pro české i kazachstánské firmy na Česko-kazachstánském fóru investičních možností ve speciálních ekonomických zónách Republiky Kazachstán dnes v Praze hovořili zástupci státních institucí i zaměstnavatelů a firem z obou partnerských zemí.

„Bez osobních kontaktů a vzájemného poznávání se neobejde žádný byznys,“ řekl ve svém projevu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák. Pro spolupráci s firmami z Kazachstánu vidí velké možnosti v oborech jako energetika, strojírenství a elektrotechnika, letectví, výstavba infrastruktury, ochrana životního prostředí. „Naše firmy jsou v nich úspěšné a konkurenceschopné a mají dostatek zkušeností, odbornosti a know-how,“ konstatoval Jaroslav Hanák. Připomněl také, že v ČR nyní studuje řada mladých lidí z Kazachstánu. „I to chápeme jako investici do našich budoucích ekonomických vztahů,“ prohlásil.

Jaroslav Hanák také připomněl dlouhodobou spolupráci SP ČR s partnerskou agenturou KAZNEX INVEST z Kazachstánu. SP ČR pořádal společně s agenturou v říjnu 2012 Česko-kazašské fórum za účasti dvou set podnikatelů u příležitosti návštěvy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Praze.

SP ČR zorganizoval také loňskou podnikatelskou misi doprovázející prezidenta ČR Miloše Zemana na jeho státní návštěvě Kazachstánu či Byznysové fórum, na kterém byly podepsány dohody v hodnotě několika set milionů amerických dolarů. Formální zastřešení již existujících společných aktivit dnes v závěru fóra přinesl podpis memoranda o spolupráci SP ČR s KAZNEX INVESTem. Stvrzení memoranda má podpořit další spolupráci ve prospěch českých firem.

Dnešní (13.11.2015) akce organizované Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, jejímž partnerem byl SP ČR, se zúčastnili zástupci 140 firem z celé České republiky. Na Fóru dále vystoupili předseda investičního výboru Ministerstva pro investice a rozvoj Republiky Kazachstán Yerlan Chairov, náměstek předsedy představenstva Národní agentury pro export a investice KAZNEX INVEST Almas Aidarov, předseda představenstva Kazagromarketing Darkhan Dautov a další hosté.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek