Fitch Ratings udržel rating Lotyšska na úrovni ‚‘ A- ‚‘ se stabilním výhledem do budoucna

3. 5. 2017

  • Země: LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 30.04.2017

rating-350473172-120.jpgMezinárodní ratingová agentura „ Fitch Ratings “ zachovala hodnocení ratingu Lotyšska pro dlouhodobé závazky v lokální i cizí měně na úrovni „A-“ se stabilním výhledem do budoucna.

Jak upozornila zástupkyně státní pokladny Zanda Ginter, „Fitch Ratings“, úvěrový rating Lotyšska ve skupině A se udržuje díky stabilitě a efektivnosti veřejné správy a fiskální politiky. Příznivěji ve srovnání s 2015 agentura odhaduje bilanci státního rozpočtu.

Přestože růst ekonomiky v Lotyšsku za rok 2016 byl 2,0 %, což je méně, než je průměr ve skupině států s úrovní ratingu „A“ - 2,7 %, přesto převýšil průměrný ukazatel eurozóny, který byl ve výši 1,8 %.

Pro rok 2017 odhaduje „Fitch Ratings“ růst hrubého domácího produktu Lotyšska na 2,6 %, což předpokládá aktivnější rozvoj národního hospodářství financováním z fondů EU ve srovnání s rokem 2016.

Další zvýšení ratingu Lotyšska je omezeno relativně nízkou úrovní příjmů obyvatelstva, která je nižší, než je průměr ve skupině „A“, a také dlouhodobými problémy spojenými se snižováním počtu obyvatel země a riziky spojené s vlivy vnějšího finančního sektoru.

LETA, 30. dubna 2017

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Riga

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: