Fort McMurray zůstalo z 85 % nedotčené, poté co bylo centrem ničivých požárů.

13. 5. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 12.05.2016

Zatímco masivní požáry, které se přehnaly přes kanadské energetické město Fort McMurray srovnaly se zemí některé čtvrti, 85 % města včetně centra Fort McMurray zůstala nedotčena.

 "Toto město bylo před několika dny zcela obklopeno ohněm, řekla Rachel Notley novinářům poté, co novináři v pondělí navštívili Fort McMurray "Město bylo zachráněno."

Přibližně 2400 budov vyhořelo, zatímco 25,000 zůstalo nedotčeno včetně letiště, všech škol, nemocnic a zařízení na úpravu vody. Předsedkyně vlády sdělila, že očekává, že se budou moci během dvou týdnů obyvatelé vrátit do Fort McMurray, ale varovala, že Fort McMurray stále není bezpečné. Některé čtvrti byly zcela zničeny požáry, které začaly 30.dubna.

Restartování produkce

Chladnější počasí a příznivé povětrnostní podmínky snížily hrozbu požárů ve Fort McMurray a na území ropných písků, které se nacházejí na severu a jihu města. Doly na ropné písky vyšly do značné míry bez úhony, s výjimkou menšího poškození na místě Cnooc Ltd.'s Long Lake provozovanou firmou Nexen. Provozovatelé včetně Suncoru a Syncrude uvedli, že uzavřeli adekvátně provoz závodu, který jim umožní v mezidobí obnovit provoz, který je také závislý na obnovení potrubí v regionu.

ilustrační obrázekSuncor, největší kanadská společnost na těžbu ropy, počítá s tím, že zprovozní lety se zaměstnanci v příštích dnech.

Premiér Justin Trudeau v pondělí oznámil, že odmítl mezinárodní pomoc např. požárníky nebo letectvo, jelikož Kanada má veškeré potřebné vybavení.

Tyto ničivé požáry mohou představovat jednu z největších katastrof v Kanadě s pojistnými ztrátami až C$7 biliónů podle pondělních odhadů z National Bank of Canada. Intact Financial Corp., největší pojišťovna v zemi, zveřejnila pojištěné ztráty až C$1.1 biliónů způsobené požáry.

Těžební projekty

Jakmile budou požáry pod kontrolou, doly by se měly asi do týdne vrátit na svou původní těžbu, uvedl v pondělí Morgan Stanley ve výzkumné zprávě. In-situ projekty, které využívají páry k těžbě ropy, mohou trvat dva až tři týdny v závislosti na požadavcích spouštěcí metody a tlakových regulací, řekl Morgan Stanley.

Syncrude Canada, společný podnik řízený Suncorem, zavřel svůj Aurora důl a provoz u Mildred Jezera, asi 40 km severně od města a bylo evakuováno asi 1200 zaměstnanců. Syncrude má provozní kapacitu 350,000 barelů ropy denně. Kouř se dostal v sobotu na Syncrude Mildred jezero, uvedl mluvčí společnosti Leithan Slad. "Provoz obnovíme pouze pokud to bude bezpečné."

Suncor, Phillips 66 a Statoil ASA byly prohlášeny za zásah vyšší moci - ustanovení  chránící společnosti z odpovědnosti ze smluv, které jsou nenaplněny z důvodů, které firmy nemůžou ovlivnit-dodávky z regionu. Provoz se znovu obnoví, jakmile to bude bezpečné a jsou-li k dispozici potrubí třetích stran, řekl Suncor.

Husky Energy Inc., vedené hongkongským miliardářem panem Li Ka-Shing, uzavřelo jejich Sunrise důl, který má kapacitu 60,000 barelů denně a těžil asi 30,000 barelů před začátkem požárů. Provoz Nexen s kapacitou 92,000 barelů denně, byl uzavřen. Společnost to neměla zájem okomentovat.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kanadě.

Tisknout Vaše hodnocení: