Fórum poradí českým firmám, jak zvýšit konkurenceschopnost

9. 3. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Přínos spolupráce vědy a výzkumu s českými výrobci, podpora českého exportu či  budoucnost technického školství. To jsou hlavní témata třetího ročníku Strojírenského fóra, které se koná ve dnech 22. a 23. března v Obecním domě v Praze.

forumFórum je otevřené pro zástupce tuzemských firem. Součástí konference budou prezentace na téma, jak reálně posílit konkurenceschopnost českých podniků na zahraničních trzích a jak významnou pomocí mohou být v tomto směru inovace. Inspiraci mohou účastníci najít v příbězích úspěšných českých inovátorů.

Výzkum, vývoj a inovace jsou aktuálně nejdůležitějším motorem růstu ekonomiky ve vyspělých zemích. Česká republika dosud patřila spolu s většinou východoevropských zemí k takzvaným mírným inovátorům, má ale určitě potenciál posunout se mezi elitu.

„Pro firmy, které se chtějí zviditelnit a předložit účastníkům svoji nabídku, jsme připravili několik možných variant prezentace. Detailní informace vám poskytneme na vyžádání,“ uvádějí členové programového výboru, kde jsou zástupci Svazu průmyslu a dopravy České republiky, České inovace, inženýrské akademie ČR, Svazu strojírenské technologie či průmyslového školství.

Po prvním ročníku, který proběhl v roce 2014, se loni zvýšil počet účastníků konference o 50 procent. U podnikatelské veřejnosti je o akci velký zájem. Pozitivní trend očekávají pořadatelé i letos.

Témata konference

  • Zajímavé trhy, export a zahraniční zkušenosti

Specifika zajímavých trhů a jak na ně, zahraniční zkušenosti, nevyužité příležitosti a šance, podnikové systémy a řízení, průmyslové inženýrství

  • Nástroje výzkumu a vývoje v úspěšném inovačním procesu

Strategie inovací, očekávaný vývoj v průmyslu, Průmysl 4.0, role průmyslového designu, životní cyklus výrobků, inovační centra pro rozvoj regionů, příběhy českých inovátorů, zlepšovatelská hnutí ve firmách

  • Restrukturalizované (moderní) technické školství

Jak na technické obory, odstraňování překážek na cestě k technickému vzdělávání, spoluúčast firem na procesu vzdělávání, příklady spolupráce škol a firem, rekvalifikační kurzy na školách, současní absolventi technických oborů


„Fórum má rok od roku vyšší úroveň. Oceňuji především jeho mezi­národní rozměr a otevřenost vůči ostatním průmyslovým odvětvím, nejen strojírenství. Právě mezioborový dialog, sdílení zkušeností a spolupráce může naše firmy posunout v mezinarodní soutěži zase o kus dál,“ říká viceprezident SP ČR pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost Radek Špicar.

Konferenci ocenil i zástupce jedné z nejprogresivnějších českých firem a výrobce zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík. „Strojírenské fórum potvrdilo svoji významnou úlohu v podpoře průmyslové tradice, propagace Roku průmyslu a technického vzdělávání, inovací a nových trendů v řízení,“ popsal Frolík loňskou akci.

Podniky, které mají zájem o prezentaci na 3. ročníku Strojírenského fóra, se mohou obrátit na organizátory:
Aleš Pohl, tel.: +420 724 081 347, e-mail: apohl@exponex.cz   
Alexandra Moravcová, tel.: +420 604 221 910, e-mail: amoravcova@exponex.cz

Součástí letošní akce je i společenský večer prostorách secesního Obecního domu.

Firmy se mohou zviditelnit v katalogu Made in CZ Industry

České strojírenské firmy o sobě mohou dát vědět potenciálním obchodním partnerům v zahraničí, a sice svou přítomností v katalogu Made in CZ Industry (1,1 MB). Katalog obsahuje ucelené, validní a aktuální informace o českém strojírenství a energetickém průmyslu pro zahraniční zastupitelskou síť. Je vydáván ve spolupráci s ministerskými, vládními a oborovými institucemi a distribuován prostřednictvím Jednotné zahraniční sítě ČR, tj. zastupitelskými úřady a zahraničními kancelářemi CzechTrade.

Publikace je vydávána anglicky a rusky a připravují se další jazykové mutace. Katalog přináší potenciálním obchodním partnerům za hranicemi ČR důležité informace o českých výrobcích z různých oborů strojírenské výroby. Kontakt pro zájemce z řad firem o zápis do katalogu je tel. 603 883 912, epeterkova@exponex.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek