Francie: Nová laboratoř na vývoj umělé lidské kůže

11. 5. 2016

  • Země: Francie
  • Datum zveřejnění: 09.05.2016

ilustrační obrázek Německá skupina BASF otevřela ve francouzském Lyonu nově zrekonstruovanou laboratoř, jež se zaměřuje na vývoj umělé lidské kůže. BASF uvádí, že má k dispozici nejširší portfolio umělé kůže na světě, a že specifikem lyonské laboratoře je propojení dermis a epidermis. Nejdříve se v laboratoři vytvoří epidermis, jež napomáhá ochraně pokožky, a poté se zhotoví dermis, tedy nejhlubší část kůže, jež má vliv např. na elasticitu kůže. Laboratoři trvalo osm let, než dovedla vývoj umělé kůže ke své dokonalosti. Víceméně stejná metoda vývoje umělé kůže přitom existuje již od roku 1999.

Celkem skupina do nové laboratoře investovala 150 000 euro, aby tak mohla svým klientům nabídnout lepší metody vyhodnocování účinků různých ingrediencí a kosmetických výrobků na lidskou kůži. Výroba plně funkční kůže v laboratoři BASF trvá 42 dní, přičemž kombinuje buněčnou kulturu skutečné lidské pokožky s kolagenem, následně je umístěna do inkubátoru, jsou přidány keratinocyty a poté putuje do sušárny. Laboratoř má v současné době v evidenci na 250 dárců kožních buněk.

Laboratoř se soustředí také na vývoj v oblasti biologie kůže nebo tzv. aktivních složek. Jedním z jejích cílů je tak např. porozumět procesu vytváření pigmentových skvrn, nebo další vývoj aktivních složek v kosmetických výrobcích, jež napomáhají ke zpomalení procesů stárnutí pokožky, nebo k oddálení poškození kůže v důsledku jejího vystavení slunečnímu záření. Pro tyto testy používá laboratoř celkem osm modelů umělé kůže: mladá nebo zralá, světlá nebo tmavá, mužská nebo ženská, citlivá nebo odolná. Laboratoř vystavuje umělé kůže negativním vlivům životního prostředí (působení výfukových plynů, UV záření, různých bakterií), aby mohla posoudit vyvolané reakce a následně otestovat účinnost kosmetických produktů.

Zdroj: L’Usine Nouvelle
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži.

Tisknout Vaše hodnocení: