Informace z veletrhu designu bydlení ve Francii

1. 2. 2012 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Ve dnech od 20. do 24. ledna 2012 proběhl v Paříži nejprestižnější francouzský veletrh designu a všeho originálního a moderního v oblasti bydlení Maison et Objet 2012. Zúčastnilo se ho rovněž 17 firem v rámci oficiálního stánku ČR a dalších šest firem vystavujících v nezávislých expozicích.

Veletrh Maison et Objet je pro design jednou z klíčových světových výstav (jen namátkou názvy některých salonů či tendencí v rámci výstavy: „Etnická esence“, „Ultra-současný“, „Duch luxusu“, „DNA design“ či „Design pro život“) a sjíždějí se sem pravidelně designéři, architekti, nákupčí a příznivci designu a umění z celého světa. Je velmi potěšitelné, že zde ČR měla velmi početné zastoupení, podpořené navíc oficiální účastí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR na společném stánku „Czech Selection“, který vznikal v péči proslulého studia Olgoj Chorchoj.

Koncept Czech Selection se takto prezentoval na Maison et Objet po roční odmlce již potřetí a budil znovu velký zájem návštěvníků. Český design má ve Francii velmi dobrý zvuk a přítomnost českých designerů se na výstavě automaticky předpokládá, tak jako třeba těch italských.

Součástí doprovodného programu české expozice byla prezentace historie českého designu a jednotlivých vystavovatelů na půdě české ambasády v Paříži, kterou zahájila velvyslankyně ČR ve Francii M. Chatardová. Akce se těšila hojné účasti francouzských hostů a objevili se na ní kromě partnerů vystavovatelů i někteří pařížští galeristé, novináři nebo vedoucí podpory designu a tvořivosti z francouzského min. hospodářství, průmyslu a financí. Po představení účastníků následovala téměř dvouhodinová diskuze hostů s českými partnery, které doplnili i čeští vystavovatelé paralelně pořádaného veletrhu „Éclat de Mode“, kde se prezentovalo dalších 7 českých firem či jednotlivců (český stánek typu SVV), působících zejména v oblasti bižuterie.

Česká expozice si na veletrhu vydobyla oprávněný respekt, což potvrzuje například návštěva Arika Levyho, izraelského tvůrce působícího v Paříži, který se věnuje současně designu a sochařským objektům, přičemž v obou oblastech patří k nejvýraznějším osobnostem současnosti. V rámci designu se podepsal například pod dlouhou řadu inovativního nábytku a interiérových doplňků (např. pro firmy jako Baccarat, Vitra, Ligne Roset) anebo v r. 2009 mu firma Swarovski věnovala samostatnou výstavu v Miláně. V roce 2012 pak přímo on sám navrhuje dvě kolekce stříbroskla na českou značku VERREUM, což je pro každou firmu záležitost značné prestiže.

Český design v Paříži (a praktické výrobky, které z něj vycházejí) opětovně prokázal svou světovou kvalitu a rovněž konkurenceschopnost, protože v málokterém oboru je výsledek spojení lidské fantazie a řemeslného nebo průmyslového umu tak rychle patrný. Vzhledem k tomu, že většina lidí a subjektů, pohybujících se v tomto nelehkém oboru, jsou navíc přímo buď pouze jednotliví nadšenci, nebo skutečně malé firmy (rozhodně neoplývající zbytečnými prostředky na reklamu a marketing), potřebuje český design do budoucna přiměřenou podporu. Rozhodně by tedy uvítal, aby se podařilo uspořádat pro české designéry podobný reprezentativní stánek i v roce 2013.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek