Gambie: Zahraniční obchod a investice

7. 6. 2017

© Zastupitelský úřad ČR v Akkře (Ghana)
Obsah neuveden

2.1. Obchodní bilance za posledních 5 let – vývoz, dovoz, saldo

 

 

2012

2013

2014

2015

2016

Vývoz

14,9

14,0

13,1

-  

-  

Dovoz

34,7

36,0

34,0

-  

-  

Saldo

-19,8

-22,0

-2é,9

-  

-  

Údaje jsou mld. USD
Zdroj: African Economic Outlook 

zpět na začátek

2.2. Teritoriální struktura – postavení v (k) EU

 • Dovoz zboží do Gambie směřuje z  Číny (290 mil. USD), Brazílie (83,6 mil. USD), Indie, VB a Indonésie.
 • Vývoz z Gambie směřuje do Číny (70,8 mil. USD), Mali (38,3 mil. USD), Guinei (34,3 mil. USD), Indie a Senegalu.

Zdroj

zpět na začátek

2.3. Komoditní struktura

Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou hedvábné tkaniny (67,3 mil. USD), nezpracované dřevo (60,4 mil. USD) a ořechy (37,3 mil. USD). Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou textil (260 mil USD), potraviny (148 mil. USD)a zelenina (120 mil. USD). (dle OEC, 2014)

zpět na začátek

2.4. Zóny volného obchodu (VT parky, investiční zóny)

Krom zákona o zakládání společností (Companies Act, 1955) a zákona o registraci obch. firem (Business Registration Act of 2005) byly incentivy pro domácí i zahr. investory popsány v Zákoně na podporu investic (Gambia Investment Promotion Act, 2001) a v Zákoně o zřizování zón volného obchodu (Gambia Free Zones Act, 2001). Mandát agentury na podporu investic (Gambia Investment and Export Promotion Agency, GIEPA Act 2010) byl rozšířen i na propagaci exportu a malých a středních podniků a termín „zóna volného obchodu“ byl změněn na „exportní zóna“ (Export Processing Zones, EPZ). První EPZ byla zřízena v Banjulu v 2005. „July 22 Business Park“ (6mil. USD projekt u mez. letiště) měří 164 ha, z nichž 9ha zabírají provozní a výrobní haly (jde tudíž o smíšenou zónu volného obchodu a zónu provozní).

zpět na začátek

2.5. Investice - přímé zahraniční investice v teritoriu (odvětvová a teritoriální struktura)

Většina investic v Gambii v posl. 5 letech směřovala do energetiky, finančního sektoru a telekomunikací. Bilaterální investiční smlouvy existují s Mauretánií, Marokem, Nizozemskem, Švýcarskem a V. Británií.

K nejv. investorům v energetice a telekomunikacích patří libanonské firmy, ve finančnictví dominuje Nigérie, Malajsie a V. Británie, turistice Skandinávie, V. Británie, Francie, Španělsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Libanon a Kuvajt.

K větším projektům z posl. doby se řadí:

 • energetika: libanonská fa Global Electrical Group Ltd. a Gam-Petroleum Storage Facility;
 • IT: nizozemská Nice Gambia Ltd.;
 • finance: nigerijská Access Bank; ECOWAS EcoBank, malajská International Commercial Bank;
 • telekomunikace: libanonská Africell a Comium;
 • turistika: americká fa West African Resort & Casino, kuvaitská Sheraton Resort & Spa, lybijská Jerma Company Ltd. a African Safari Co., britská Sandele Eco-Retreat, dánská Lemon Creek Hotel;
 • zemědělství: americká West Africa Cattle Co., britská Radville Farms Ltd. a Walo Development Enterprises, kuvajtská Kafuta Fresh Produce (Kharafi FZ);
 • rybářství: švédská West African Aquaculture, nizozemskká Atlantic Seafood Co., pákistánská A & A Industries Ltd.;
 • těžba písku: indická Swami India International Ltd.;
 • výroba: čínská Cosmos Industrial Company Ltd., AHS Holding Ltd. a West African Pearl, indická Chellarams Soap and Spirits a Royal Enterprise Ltd., nizozemská Empass Poultry processing Ltd. a Knitswear Ltd. A Greentec Co. Ltd., libanonská Gamveg Oil Ltd.

zpět na začátek

2.6. Investice - podmínky vstupu zahraničního kapitálu (omezení, pobídky pro investory)

Krom zákona o zakládání společností (Companies Act, 1955) a zákona o registraci obch. firem (Business Registration Act of 2005) byly incentivy pro domácí i zahr. investory popsány v Zákoně na podporu investic (Gambia Investment Promotion Act, 2001) a v Zákoně o zřizování zón volného obchodu (Gambia Free Zones Act, 2001).

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: