GCC si namlouvá Velkou Británii

29. 3. 2017

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 27.03.2017

Cílem dohody by bylo zajištění si preferenčního režimu s Velkou Británií, jakmile by nastal plný BREXIT. Návrh dohody by mohl být připraven během několika měsíců.

Velká Británie nemůže formálně podepsat tuto dohodu a zároveň zůstat členem Evropské unie. Nicméně britská vláda prohlásila, že chce začít přípravné práce na této dohodě, které by následně mohlo být dosaženo rychle po odchodu z EU.

Jednou z prvních dohod po plném odchodu z EU by mohla být právě Dohoda o volném obchodu s členskými státy GCC (Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Roční obchodní výměna mezi Velkou Británií a GCC činí asi 37,5 mld USD.

GCC státy se snaží diverzifikovat své ekonomiky a posílit nezávislost na příjmech z ropy a jejich derivátů. K tomuto trendu se přiklání nakonec celý region po více než dvou letech nízkých cen ropy, které znamenaly velmi citelné dopady na jejich ekonomiky. Exportním artiklem je předně ropa, zemní plyn a související produkty, zatímco dováží širokou škálu zboží a služeb.

 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji

 

Tisknout Vaše hodnocení: