GCC vykazuje vzestupnou tendenci kolejové dopravy

10. 3. 2017

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 07.03.2017

Tyto tendence byly zaznamenány předně na konferenci spojené s výstavou MiddleEast Rail 2017, která se konala ve dnech 7/3 – 8/3 v Dubai. Jednalo se již o její 11. edici. V GCC jsou jasně patrné snahy o vybudování a provozovaní velice inovativní, až futuristické železniční sítě. Velký zájem o region je spatřován předně ze strany čínských a španělských firem, které oproti předešlému roku navýšily své expozice minimálně o 50% plochy. Zaznamenán je také nárůst zájmu firem z Ruska a USA. Tito výrobci již netrpělivě očekávají možnou účast na rostoucím trhu GCC v oblasti kolejové dopravy, která pro ně bude skýtat značné příležitosti v regionu k uplatnění jejich produkce. Prezentovaly se společnosti jako Greenbrier, United Wagon Company z Ruska, WBM Waggonbau Niesky GmbH z Německa. Jedná se o velké výrobce kolejových vozidel, kteří již netrpělivě očekávají možnost ucházet se o projekty v regionu. V Saudské Arábii se má jednat předně o projekty Zulfi – Al Majmaah trať pro osobní přepravu, Severo Jižní trať – Waad Al Shimal - Turaif – Al Jouf (ST320), tranzitní trať Makkah Mass, a metro v Makkah.

Dle aktuálních informací představuje hodnota plánovaných železničních projektů v GCC 240 mld. USD, z toho jsou již v realizaci projekty v hodnotě 69 mld. USD. V SAE se jedná o plánované projekty v hodnotě 30 mld. USD. Konkrétněji o metro v Abu Dhabi, a příměstskou tzv. Light Rail, dále futuristický projekt SkyTran Yas Island, rozšíření tratě Etihad, rozšíření dubajského metra a prodloužení tramvajové linky z Al Sufouh.

Klíčoví vystavovatelé byli Etihad Rail, X Rail, Greenbrier, Hyperloop, Thales, AECOM a Autodesk.

S ohledem na značný zájem společností ze světa o tuto akci, CzechTrade naplánuje v roce 2018 účast formou společného stánku na této akci a nabídne tak možnost účast i českým firmám, které o to projeví zájem.

 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji

Tisknout Vaše hodnocení: