Gruzie uzavřela dohodu o volném obchodu s Čínou

27. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Gruzie uzavřela dohodu o volném obchodu s Čínou V polovině roku 2017 vstoupí v platnost dohoda o volném obchodu Gruzie a Číny. Smlouva, jejíž vyjednání trvalo pouhých 7 měsíců, zruší 96 % veškerých cel ve vzájemném obchodu. Ty budou navíc odstraněny bez jakýchkoli přechodných období. Firmy vyrábějící v Gruzii tak získají bezcelní přístup na miliardový čínský trh.

Gruzie uzavřela dohodu o volném obchodu s Čínou

Gruzie uzavřela dohodu o volném obchodu s Čínou

Zboží z Gruzie má bezcelní přístup na trh EU i Číny

Jak uvedl gruzínský ministr ekonomiky a udržitelného rozvoje Dimitry Kumsišvili, samotná smlouva je již plně sjednána. Podpis dohody je očekáván v prosinci 2016 a po ratifikaci gruzínským a čínským parlamentem by měla vstoupit v platnost v polovině roku 2017. Dimitry Kumsišvili dále dodává, že na rozdíl od jiných podobných dohod neobsahuje tato smlouva žádná přechodná období. Z bezcelního obchodu tak budou moci firmy vyrábějící v Gruzii profitovat okamžitě. Gruzínští exportéři mají od dohody velká očekávání. Především výrobci vína předpokládají několikanásobné navýšení vývozu tohoto tradičního gruzínského sortimentu, který jen v roce 2015 činil 2,6 milionu lahví.

Od Lisabonu po Peking

Liberální politika gruzínské vlády se vyznačuje množstvím uzavřených dohod o volném obchodu. Již počátkem 90. let 20. století země uzavřela dohody o volném obchodu s většinou zemí bývalého Sovětského svazu. Dále v roce 2014 vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu s Evropskou unií. Firmy tak z Gruzie mohou bezcelně vyvážet do celého eurasijského kontinentu, a to doslovně od Lisabonu po Peking. Tato bezcelní oblast zahrnuje okolo dvou miliard spotřebitelů. V poslední době navíc gruzínská vláda veřejně deklaruje zájem o uzavření obdobné dohody s USA.

Příležitost pro české podnikatele

Gruzie má s Českou republikou uzavřenu dohodu o vzájemné ochraně investic, stejně jako dohodu o zamezení dvojího zdanění. Na české firmy mající zájem investovat v Gruzii tak čeká nejenom možnost bezprecedentního bezcelního vývozu na rozsáhlé zahraniční trhy, ale také stabilní a liberální ekonomické prostředí. V žebříčku Doing Business Světové banky se Gruzie tradičně umisťuje na předních pozicích.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek