Gruzínská vláda podniká aktivní kroky k omezení dolarizace ekonomiky

23. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Od počátku roku 2017 začne v Gruzii platit řada opatření na omezení dolarizace ekonomiky. Zákonem bude například nařízeno poskytování půjček do určité hodnoty pouze v gruzínské měně lari. Další podobné kroky budou následovat. Záměrem je zvýšit důvěru obyvatel v místní měnu, a tím její stabilizace.

Historické souvislosti

Gruzínská měna lari (mezinárodní zkratka GEL-Georgian Lari) byla zavedena v říjnu roku 1995, kdy nahradila dočasně používané tzv. kupóny, které plnily funkci platidla od upuštění od ruského rublu v dubnu 1993. Velmi špatná hospodářská situace ve druhé polovině devadesátých let a hyperinflace výše zmíněných kupónů vedla podobně jako v ostatních postsovětských zemích k nedůvěře obyvatelstva k vlastní měně, a tudíž ke značné dolarizaci ekonomiky.

V praxi jsou tak dodnes všechny ceny za koupi komodit větší hodnoty udávány v US dolarech. Týká se to například koupě a pronájmu nemovitostí, aut, ale i třeba pojištění. Pouze komodity menší hodnoty (např. potraviny) mají ceny udávané v lari.

Dolarizace ekonomiky má za následek jeden zásadní sociálně politický problém. Místní banky poskytují půjčky a hypotéky fixované v US dolarech (v porovnání s ČR za značně nevýhodných podmínek) a zpětnou platbu vyžadují v lari přepočítanou podle aktuálního kurzu USD – lari. Většina Gruzínů dostává mzdu v lari, jehož hodnota v posledních dvou letech klesla přibližně o 25 %. Všechny půjčky se jim tak přibližně o čtvrtinu prodražily, což při výši gruzínských platů způsobilo velký sociální problém.

Snahy nové vlády o omezení dolarizace

Gruzínská vláda, která získala silný mandát v parlamentních volbách v říjnu 2016, chystá od ledna 2017 řadu opatření na omezení dolarizace ekonomiky, a tím ke zlepšení ekonomické situace svých občanů. Hlavním opatřením bude od 1. 1. 2017 zákaz poskytování půjček v hodnotě v přepočtu do 1 mil. CZK v jiné měně než v lari. Od roku 2018 bude toto nařízení platit pro částky v přepočtu do 2 mil. CZK. Další aktivity na podporu gruzínské měny lari budou následovat.

Dobrá zpráva pro české podnikatele

Snaha omezit dolarizaci ekonomiky je dobrou zprávou pro české podnikatele v Gruzii. Používání národní měny lari i pro velké transakce bude mít podle mnohých ekonomů za pozitivní důsledek stabilizaci lari, což povede k větší stabilitě cen a zisků i pro zahraniční podnikatele, české nevyjímaje.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek