HK ČR: Firmy příští rok opět přidají zaměstnancům. Až pět procent k platu

21. 9. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Firmy vidí budoucnost optimisticky, proto přidávají svým zaměstnancům a mzdy porostou i příští rok. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory, podle níž nominální výše mezd v roce 2017 meziročně naroste o 4,8 až 5 procent.

Konkurenceschopnost firem, celou ekonomiku a růst hrubého domácího produktu ale podle Hospodářské komory ČR ohrožuje vládou chystané zvýšení minimální a zaručené mzdy.

„Předseda ČMKOS Josef Středula se vlamuje do otevřených dveří, když apeluje na zaměstnance, aby po svých zaměstnavatelích požadovali růst mezd. Mzdy v posledních letech rostly a v blízké budoucnosti porostou i bez zásahu odborů,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Přirozený růst mezd je podle Dlouhého na rozdíl od umělého navyšování platů ve státní správě úzce spjat s růstem ekonomiky a souvisí s optimismem podnikatelů i kondicí firem.

Optimismus firem je přitom patrný i z předběžných výsledků takzvaného Komorového barometru – tedy ankety mezi členy HK ČR, která se realizuje jednou za půl roku.Do průzkumu se zapojilo 594 respondentů. Podíl malých a středních podnikatelů, kteří očekávají ve druhém pololetí roku 2016 pozitivní vývoj, se oproti minulému výzkumu z února 2016 zvýšil, a to na 39,8 % z předchozích 32,6 %.

„Tento výsledek je druhým nejvyšším v historii průzkumů realizovaných Hospodářskou komorou od roku 2008. Přitom právě malé a střední firmy zvyšují mzdy s menší ochotou než firmy velké a na celkovém optimismu v jejich případě záleží výrazně více. A co se týká velkých firem, zvyšovat mzdy plánují pro příští rok dokonce čtyři z pěti,“ poznamenal ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Ladislav Minčič. Zhoršení své celkové situace v letošním druhém pololetí očekává pouhých 11,2 % respondentů.

Podle HK ČR bude mít vliv na růst platů v podnikatelské sféře  i zvýšení mezd ve státní správě, které má dle návrhu rozpočtu na příští rok činit významných 6,7 %.

Umělý tlak rozpočtové sféry je ale rizikovým faktorem, protože nepřihlíží k mikroekonomickým fundamentům, zejména k produktivitě práce v konkrétní firmě, respektive odvětví, doplňuje Dlouhý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek