HK ČR: Novela zákoníku práce zkomplikuje život firmám

31. 3. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Zákoník práce je podle zástupců zaměstnavatelů v Česku dlouhodobě jednou z největších brzd pružnosti trhu práce. Novela ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ale podle Hospodářské komory ČR zlepšení nepřináší. Naopak prý výrazně zvýší administrativní, ale také finanční zátěž firem.

„Očekávali jsme zvýšení pružnosti pracovního trhu, místo toho nám byla předložena naprosto bezzubá a technicistní novela. Vláda by měla řešit to, co podnikatele opravdu tíží, ne jim prostředí ještě více komplikovat. Novela zákoníku práce se navíc zcela nelogicky děje bez transpozice evropského práva,“ komentoval úpravu prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Vladimír Dlouhý.

Komora odeslala vládě své připomínky, které vychází z podnětů jejích členů a doufá, že je ministerstvo nebude ignorovat.

„Z celé řady připomínek, které k novele máme, bych chtěl v tuto chvíli vypíchnout naprosto nesmyslné přenastavení práce z domova. Práci z domova umožňuje svým zaměstnancům nemalá část zaměstnavatelů již dnes, je proto zbytečné zavedenou a fungující praxi jakkoliv uzákoňovat. Ministerstvo chce navíc home office spojit s řadou povinností pro zaměstnavatele, jako třeba zajištění bezpečnosti práce na domácím pracovišti. To by například obnášelo i kontrolu toho, zda zaměstnanec doma v kuchyni, kde třeba pracuje, nemá kluzkou podlahu,“ diví se Dlouhý.

Situace se podle Hospodářské komory komplikuje i při zaměstnávání v režimu dohod o provedení práce či o pracovní činnosti. Zaměstnavatelé by měli mít povinnost vést přesné výkazy pracovní doby, pracovních přestávek a u dohody o pracovní činnosti budou mít ještě povinnost hradit zaměstnanci dovolenou.

Dlouhý: Doufám, že bude ministr Mládek s námi

Novela zákoníku práce byla i tématem dnešního setkání nejužšího vedení Hospodářské komory ČR s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Vladimír Dlouhý doufá, že bude Mládek při jednáních vlády reprezentovat zájmy podnikatelů.  

Navržená novela by měla podle komory více zohledňovat kontext aktuálních změn. Již brzy zřejmě dojde ke zrušení karenční doby, a to i přes silný odpor podnikatelské veřejnosti. Vláda přichází také s návrhy na zavedení dlouhodobého pečovatelského volna, otcovské dovolené či nároku na indispoziční volno.

"Tyto koncepty by v úhrnu ještě více zatížily systém pracovněprávních vztahů. To vše za situace, kdy odvodové zatížení práce v České republice (34 % z hrubé mzdy) je jedno z vůbec nejvyšších v cele Evropské unii," uvádí zástupci HK ČR. Stát prý svými zásahy a regulacemi ohrožuje konkurenceschopnost českých podnikatelů i české ekonomiky jako celku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek