HK ČR vnímá Kanadu jako příležitost. Zintenzivní kontakty s Kanadskou obchodní komorou

6. 6. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - HK ČR vnímá Kanadu jako příležitost. Zintenzivní kontakty s Kanadskou obchodní komorou Podnikatelská delegace doprovázející předsedu Senátu Milana Štěcha zakončí svou týdenní kanadskou misi v Torontu. Podnikatelé hledali obchodní příležitosti v Ottawě, Montrealu a Calgary. Nyní se přesunují do hlavního obchodního centra Kanady Toronta, kde cítí největší potenciál obchodních vazeb, dnes tam probíhá řada jednání. 

Předseda Senátu jednal s ministry a parlamentními šéfy a výbory – a to jak na úrovni federace, tak jednotlivých provincií. „Do Kanady celých 14 let nepřijel vysoký představitel ČR s podnikatelskou delegací, aby se chopili příležitostí, které druhá největší země světa nabízí. Věřím, že v Kanadě uspějí firmy z farmaceutického nebo strojírenského sektoru, slibný je ale i cestovní ruch nebo oblast technologických inovací,“ shrnul Milan Štěch. Ten navštívil Kanadu spolu s pěticí senátorů a dvacítkou podnikatelů.

Toronto je zároveň právě od tohoto týdne nově propojeno pravidelnou přímou leteckou linkou s Prahou. Ta otevírá dveře nejen turistům, a to v obou směrech, ale také byznysu.

„S Kanadou úspěšně obchoduje Francie, Německo nebo Švýcarsko. Nelze pochybovat o tom, že i Česká republika patří na tento trh a my jsme velmi rádi, že po dlouhých letech do Kanady zamířil druhý nejvyšší představitel státu spolu s českými firmami. Vnímáme Kanadu jako obrovskou příležitost. Zintenzivníme kontakty s Kanadskou obchodní komorou, s jejímž viceprezidentem jsme se setkali,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. Podnikatelskou delegaci, kterou v Kanadě vedl, tvořili zástupci 15 firem. 

Mezi příklady dobrých výsledků delegace patří společnost RS DYNAMICS, jediná firma v EU zaměřená na vývoj a výrobu detektorů výbušnin, narkotik a radioaktivních látek. Její ředitel Jiří Bláha hodnotí kvalitu navázaných kontaktů jako úspěch, např. v Calgary uzavřel dohodu s místním partnerem vyvíjejícím a distribuujícím software pro bezpečnostní aplikace.

Zástupci Ústřední vojenské nemocnice Střešovice a společnosti Pharmdata navštívili nemocnici v Calgary, která má navýšit svou kapacitu z 250 lůžek na 700. Tím se otevře trh pro nákup léků, do kterého by se mohli zapojit čeští výrobci. Vyměnili si také zkušenosti se zapojením zdravotnického personálu z řad minorit. Zároveň vezou do Česka nově vyvinutý produkt pro ambulance, speciální svorku k okamžitému zastavení krvácení.

České firmy také chtějí využít potenciál Kanady jako zprostředkovatele při vstupu na trhy třetích zemí. Příkladem je úspěšné jednání společnosti Dr. Müller Pharma, která díky potřebnému kontaktu z Kanady na právní kancelář v Nigérii vstupuje se svými léčivy na tento velký africký trh, který s Hospodářskou komorou navštívila před nedávnem.

České podniky si slibují zlepšení podmínek pro vstup do Kanady od smlouvy CETA, která má začít platit v příštím roce. Pokud by například některá z firem získala zakázku na stavbu elektrárny, nejenom že díky CETA ušetří na clech při dovozu komponentů, ale také se jí značně usnadní pravidla pro vysílání pracovníků nutných pro montáž provozu. U řady součástek navíc kanadská strana uzná evropské certifikáty a odpadne tím nutnost dvojího testování. Otevřou se také nové možnosti pro evropské firmy účastnit se veřejných zakázek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek