Hlavní tendence průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a úvahy o dalším vývoji

5. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Hlavní tendence průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a úvahy o dalším vývoji MPO zveřejnilo informace o vývoji průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a očekávaný výhled pro rok 2017.

Česká ekonomika se nachází v dobré kondici a vše nasvědčuje tomu, že by i letos měla pokračovat v solidním růstu. Jejímu vývoji v roce 2016 napomáhalo příznivé ekonomické prostředí odrážející optimistickou náladu napříč celým hospodářstvím. Dařilo se exportu, který realizoval rozhodující část domácí produkce na náročných zahraničních trzích, zejména zemí Evropské unie.

Situace v tomto teritoriu nebyla jednoduchá, protože Unie se musela vyrovnávat s nejistotami geopolitických rizik a sílícího fenoménu „odporu proti globalizaci“, jehož protekcionistické tendence ohrožují samotnou podstatu tohoto uskupení. Z pohledu vnějšího prostředí nepřidal na klidu ani zatím neznámý dopad britského referenda o odchodu z Unie. I v těchto ztížených podmínkách si český zahraniční obchod počínal úspěšně a ve srovnání s rokem 2015 svůj kladný vliv na hospodářský růst dále posílil.

V domácím prostředí dále vzrostla úloha zpracovatelského průmyslu, jehož odvětví profitovala z rostoucí poptávky a nižších nákladů na suroviny a energie. Na současných příznivých výsledcích má hlavní zásluhu automobilový průmysl, který těží z pokračujícího růstu na evropském automobilovém trhu, ale i z rostoucích prodejů tuzemských výrobců. Tato situace prospívá také navazujícím odvětvím a oborům zpracovatelského průmyslu.

Prorůstový impuls důvěry v budoucí vývoj je dlouhodobě patrný také u domácností, které stabilně zvyšují své spotřební výdaje. Na druhé straně byl hospodářský růst v roce 2016 značně utlumen slabou investiční aktivitou v souvislosti s odezněním mimořádného vlivu dočerpávání EU fondů z předchozího programového období. Domácí ekonomika tak v roce 2016 zpomalila na 2,4 %, nicméně opět předčila hospodářství evropské osmadvacítky, jehož růstové tempo se stabilizovalo na 1,9 %. Česká republika se tak více přiblížila průměrné výkonnosti vyspělé Evropy.

Podrobnější informace jsou k dispozici v přílohách níže.

Přílohy ke stažení:

Hlavní tendence průmyslu a zahraničního obchodu v roce 2016 a úvahy o dalším vývoji (1647 kB)

Česká ekonomika 2016 - prezentace (350 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek