Hodnocení Polska ve srovnání s ostatními zeměmi regionu

7. 3. 2013

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 05.03.2013
  • Zdroj: Velvyslanectví Polské republiky v Praze

ilustrační obrázekOdhady ekonomického růstu v Polsku ve IV. kvartále 2012 na léta 2012 – 2014 činí 2,2 % (oproti odhadu z minulého kvartálu na úrovni 2,4-2,9 % HDP).

Podle analýzy Polské agentury pro informace a zahraniční investice základy polské ekonomiky zůstávají stabilní. Polsku nehrozí recese a inflace zůstává na bezpečné úrovni. Míra nezaměstnanosti je poněkud nižší než v EU. Veřejný dluh by v Polsku neměl přesáhnout hranici 60 % HDP a je výrazně nižší než průměr v Evropské unii (který činí 86 % HDP). Žádný z ekonomických ukazatelů nevykazuje nestálost, která by mohla být příčinou významného zhoršení ekonomické situace v zemi.

Podle zprávy Světové banky „Doing Business“, která hodnotí podmínky pro podnikání ve 185 zemích světa, Polsko zaznamenalo největší změnu v regionu - ze 74. na 55. pozici. Ke zlepšení o 19 míst došlo díky čtyřem změnám zavedeným v letech 2011-2012: urychlení registrace nemovitostí, snížení daňového zatížení, snížení obtížnosti vymáhání obchodních smluv a snadnější řešení sporů. Polsko zároveň, v porovnání s ostatními zeměmi OECD, zaznamenalo největší změnu v umístění v hodnocení „Doing Business“ od roku 2005.

Zdroj: Portál oddělení propagace obchodu a investic Velvyslanectví Polské Republiky v Praze, www.paiz.gov.pl.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: