Holandský podnikatel Kees Koolen - tvůrce Booking.com - bude chovat dojnice a vyrábět mléčné výrobky v brazilské Jaborandi

26. 3. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 24.03.2015
  • Zdroj: Estadao

Holandský podnikatel Kees Koolen - tvůrce Booking.com - bude chovat dojnice a vyrábět mléčné výrobky v brazilské Jaborandi (stát Bahia). Slibuje revoluci v tomto výrobním odvětví s nejnovějšími technologiemi.

Koolenova rodina byla majitelem farmy na produkci mléka v Nizozemsku. Syn nizozemských chovatelů mléčného skotu, Kees Koolen, se otočil zády k rodinnému podniku ve věku 17 let. Opustil městečko Bergeijk, na jihu Nizozemska, šel studovat strojírenství a nakonec spustil digitální svět - Booking.com, jeden z největších portálů pro rezervace hotelů na celém světě (odkoupený společností Priceline v roce 2005 za 133 mil. USD), dosud jeho největší úspěch.

ilustrační obrázekNyní, kromě investování svých peněz do startupů nebo poskytování poradenství pro dopravní aplikaci Uber, se rozhodl vytvořit něco méně virtuálního. Koolen letos rozjede projekt v Jaborandi, na jihozápadně státu Bahia, který se zrodil s ambicí být největší výrobce mlékárenských výrobků v Brazílii.

Projekt má název Agri Brasil. Na vytvoření prvního zemědělského zařízení bude investováno 1,5 miliardy BRL. Kolem 500 milionů BRL by mělo pocházet z Fondu pro rozvoj Severovýchodu (Fundo de Desenvolvimento do Nordeste - FDNE), který je spravován Úřadem pro rozvoj Severovýchodu (Superintendência do Desenvolvimento do Nordeste - Sudene). Úřad veřejné správy schválil předběžný projekt firmy Koolen. Mezi 200 - 300 milionů BRL bude investováno firmou Koolen a zbytek peněz je v jednání s dalšími investory.

Cílem je vyrábět 1 milion litrů mléka za den v prvním roce provozu. To je hodně mléka. Například farma Colorado (Fazenda Colorado), největší výrobce v zemi (majitel značky Xandô), produkoval v roce 2014 celkem 53.000 l za den, podle průzkumu Milk Point. Je to odvážný projekt a v Brazílii mu není rovno, proto se odborníci z průmyslu domnívají, že projekt bude obtížné realizovat.

Výstavba první farmy by měla začít ve druhém čtvrtletí tohoto roku a produkce mléka v roce 2016. V plánu je koupit první skot z USA a začít činnost s produkcí UHT mléka. Cílem je rozšířit výrobu o další položky, jako jsou sušené mléko, máslo a kondenzované mléko. "Projekt nás okouzlil," říká José Márcio de Medeiros Maia, ze Sudene.

Společnost také plánuje vytvořit síť obchodních jednotek - každá bude zásobována ze čtyř farem. Každá farma bude mít 30.000 krav a podle společnosti, by měla vytvořit 1.200 pracovních míst. Koolen a jeho obchodní partneři již koupili 31.000 ha plochy pro otevření první obchodní jednotky.

Zájem pana Koolena o Brazílii není novinkou. Začal v roce 2006, kdy zakladatel Booking.com hledal místo pro investici v obilí (agro podnikání nebyl neznámý sektor pro podnikatele, jeho rodina provozovala mlékárenskou produkci v Nizozemsku až do roku 1987). Přes internet navázal Koolen kontakty a následně přijel poznávat Brazílii. V Roda Velha, vzdáleném 990 km od Salvadoru, se rozhodl začít pěstovat sóju, kukuřici a bavlnu. Město leží na jihozápadě státu Bahia a je známé v zemědělském průmyslu pro své vynikající mikroklima, nabízející déšť a chladnější teploty. Zatímco hektar v jihovýchodní části státu Bahia se pohybuje od 30.000 - 100.000 BRL, na západní části Bahia je cenové rozpětí 7.000 - 12.000 BRL.

Koolen se v roce 2014 dohodl na partnerství s nizozemským podnikatelem Willy van Bakelem, který působí již více než 30 let na trhu s mléčnými výrobky, což vedlo k založení společnosti Agri Brasil.

Jejich společný projekt je ambiciózní i proto, že společnost sama obsáhne všechny fáze výrobního řetězce. To znamená, že se bude na jednom místě produkovat krmivo pro krávy, odebírat mléko, zpracovávat jej a vyrábět další produkty, které by se měly dostat na trh pod značkou Nassau Foods. Agri Brasil si plánuje vyrábět vlastní energii prostřednictvím bioplynu, bude pracovat se systémem spásání, v němž je kráva krmena na pastvině. Také bude mít nejnovější technologie pro zajištění dobrých životních podmínek zvířat a produktivity. Koolen už mluví o instalaci kamery v zemědělském podniku, aby spotřebitelé mohli sledovat proces online.

Existuje zde zhruba 250.000 farem, které produkují a prodávají mléko na trhu v Brazílii. Většina z nich jsou na jihu a jihovýchodě. Minas, Rio Grande do Sul a Paraná vyprodukují 53 % domácí výroby, podle údajů IBGE za rok 2013. Nicméně mezi největšími producenty mléka v zemi, je Bahia a také Jaborandi. Agri Brasil bude sousedit s Fazenda Leite Verde, majitel značky Leitíssimo, který obsadil 16. místo největších mlékáren v žebříčku Milk Point.

Brazílie v současné době vyváží méně než 1 % z toho, co vyrobí a naopak dováží zhruba 1 miliardu litrů mléka v mléčných výrobcích ročně. "Chceme, aby Brazílie byla na světové mapě mlékárenského průmyslu," říká Koolen.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: