Hongkong (Čína): Vztahy země s EU

17. 7. 2016

© Zastupitelský úřad ČR v Hongkongu (Čína)

Politika EU vůči Hongkongu zvláštní administrativní oblasti Číny, byla poprvé definována v roce 1997 v podobě sdělení Evropské Komise „Communication: The European Union and Hong Kong Beyond 1997“, vydaného v rámci předání Hongkongu pod čínskou nadvládu. Politické nastavení podtrhuje význam řádného uplatňování principu "jedna země, dva systémy".

EU a Hong Kong každoročně zasedají ke společnému strukturovanému dialogu, který určuje další oblasti a směr vzájemné spolupráce (poslední se konal 27. listopadu 2015 v Hongkongu, tisková zpráva).

Bilaterální vztahy mezi EU a Hongkongem se v průběhu roku 2015 nadále prohlubovaly zejména v oblastech finančních služeb, celní spolupráce, životního prostředí, výzkumu, vzdělávání a kultury. Dobré vztahy byly krátce rozvířeny poté, co se Hongkong v červnu 2015 kvůli de facto procedurální chybě dostal na seznam zemí, se které EU považuje za daňově problematické. Hongkong je z pohledu EU považován za významného hráče v regionu a hlavní kanál pro obousměrný obchodní a investiční tok mezi EU a Čínou.

3.1. Zastoupení EU v zemi

V Hongkongu působí Kancelář EU, která zahájila svou činnost v r. 1993. Ve svém portfoliu má rovněž akreditované i Macao. V současné době má v Hongkongu a Macau své zastoupení 17 z 28 členských zemí EU.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

EU je pro Hongkong druhým největším obchodním partnerem po kontinentální Číně. V opačném pořadí se Hongkong umístil v rámci žebříčku největších obchodních partnerů EU na 15. místě. Největší podíl v rámci obchodní výměny mezi EU a Hongkongem, je zaznamenán v sektorech finančních služeb, logistiky, stavebnictví a maloobchodu. Vzájemný obchod se zbožím skončil v roce 2014 na hodnotě 49,6 mld. €, což je nárůst o cca 4mld.€ oproti roku 2014. Hodnota vývozu EU do Hongkongu činila 35,4 mld. € a dovoz z Hongkongu zaznamenal nárůst o 31,8% na 14,3 mld. €.

Spolupráce EU s Hongkongem je na dobré úrovni rovněž v oblasti vzájemných investic. V období let 2009–2014 vzrostly přímé zahraniční investice (FDI) EU v Hongkongu z 90 mld. € na 133 mld. €. Investice hongkongských společností v EU se ve stejném období ztrojnásobili z 27 mld. € na 71 mld. €.    

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

V rámci rozvojových fondů a nástrojů EU je v Hongkongu možnost využití tzv. programu EUBIP – The European Union Business Information Programme, jehož gestorem je Evropská obchodní komora v Hongkongu.

Podrobnější informace o programu jsou uvedeny na webových stránkách European Chamber of Commerce in Hong Kong.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: