Hostitel fotbalového mistrovství v roce 2022

22. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Malinký poloostrov Katar nastartoval motor svého hospodářství před půlstoletím ropou. I přes současný rapidní pokles její ceny chce ale země těžbu dál rozvíjet, takže příležitosti jsou pro české strojaře při dodávkách pro těžební a petrochemický průmysl.

Velikým novým stimulem pro katarskou ekonomiku je příprava na fotbalové mistrovství světa, které se zde bude konat v roce 2022. Vláda chce do vrcholné sportovní akce, kdy bude k ministátečku v Perském zálivu na pár týdnu upírat zrak celá planeta, investovat zhruba sto miliard dolarů.

Buduje se nové letiště, železniční síť, silnice, metro a samozřejmě nové fotbalové stadiony. S Českou republikou má zatím Katar malou obchodní výměnu. Hlavní objem obchodu zajistil příchod automobilky Škoda Auto na trh.

Česká značka tam mimo jiné dodala vozy pro taxislužbu. V Kataru mají zastoupení také české aerolinky, protože mezi tamějšími obyvateli jsou velmi oblíbeny jako turistický cíl západočeské lázně - v první řadě Karlovy Vary, kde se příležitostně léčí i členové katarských vládnoucích rodin.

Naproti Kataru leží přes vodu malý ostrov Bahrajn, který je samostatným státem, ale s Katarem má úzké vazby. Bahrajn žije vedle ropy hlavně z turistiky, ročně ostrůvek navštíví dva miliony turistů.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek