Hyundai Rotem investuje 40 milionů USD do nového závodu na výrobu vlakových souprav v Brazílii

31. 12. 2014

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 30.12.2014

Jeden z největších výrobců železničních systémů na světě, Hyundai Rotem, oznámil stavbu své první továrny na vlakové soupravy v Brazílii, kterou bude stavět v Araraquara - 270 km od města São Paulo. Investice dosáhnou 40 mil. USD, přibližně 100 mil. BRL., a celkem bude vytvořeno 300 pracovních míst.

Nový závod bude druhým největším závodem Hyundai Rotem na světě. Odhaduje se, že zde zahájí výrobu v první polovině roku 2016. Cílem je dodat do srpna 2016 celkem 240 vozů pro Companhia Paulista de Trens Metropolitanos (CPTM) a 112 vozů pro Metrô Bahia v Salvadoru. Kvůli tomu musí být výstavba závodu hotová do konce roku 2015. Zatímco bude probíhat výstavba nového závodu, Hyundai Rotem bude vyrábět vlakové soupravy pro São Paulo a Salvador v pronajaté hale v Araraquara.

Podle Andrého Hana, prezidenta Hyundai Rotem Brasil, rozhodnutí společnosti postavit továrnu v Brazílii ovlivnily požadavky na podíl místní výroby při veřejných zakázkách v železniční dopravě: „Kontrakty na železniční projekty v Brazílii mají tendenci zahrnovat požadavky na podíl místní výroby. Máme proto rovněž připravený projekt pro nacionalizaci výroby našich subdodavatelů, během něhož dojde k převodu technologií na místní společnosti“.

Město Araraquara bylo dle něj vybráno proto, že zde již působí společnost IESA Projetos, Equipamentos e Montagens S.A., které je v konsorciu s Hyundai Rotem v zakázce na 30 vlakových souprav pro CPTM, 240 vozů, a bude zde stát také plánovaný závod společnosti Randon.

Vlaky Hyundai Rotem jsou již v provozu na spojích v São Paulo, Salvadoru a Rio de Janeiru. Tyto byly sestaveny a dovezeny z Jižní Koreje. Nový závod přinese i novou technologii, která ještě v Brazílii neexistuje: vlaky bez řidiče, které budou společností dodány pro Metrô Bahia.

Hyundai Rotem plánuje pokračovat ve výrobě 200 vozů ročně a v uzavírání nových smluv i v budoucnu.

Zdroj: International Railway Journal, CIMM
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v São Paulo.

Tisknout Vaše hodnocení: