IKEA postaví v Záhřebu outlet za 33 milionů euro

31. 5. 2016

  • Země: Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 31.05.2016
  • Zdroj: hospodářský deník „Poslovni dnevnik“, Záhřeb, 31. května 2016

Výstavba designového outletu bude zahájena v roce 2017; čeká se na stavební povolení

Vznikne 400 nových pracovních míst

ilustrační obrázekIKEA hodlá v následujících sedmi letech investovat 88 milionů euro do lokality v sousedství svého stávajícího obchodního centra na východním předměstí chorvatského hlavního města Záhřebu. Záměrem je vybudovat nejprve obchodně-turistickou atrakci – centrum Designer Outlet Croatia, které chce otevřít v roce 2018, a poté hypermarket, síť maloobchodů, čerpací stanici PHM a dva řetězce rychlého stravování. Jedná se o inovativní koncept kombinace obchodního centra a turistické atrakce, který IKEA již buduje v oblasti Algarve v Portugalsku. Uvedené investice hodlá IKEA v Chorvatsku realizovat místo původně již v roce 2010 avizovaného nového obchodního centra.

Nové investice začala rozvíjet firma IKEA Centres, součást globální obchodní společnosti IKEA Group. První fází projektu v hodnotě 33 milionů euro bude výstavba komplexu Designer Outlet Croatia, který vznikne v zázemí současného obchodního domu vedle jeho parkoviště. Bude to největší outletový komplex v Chorvatsku, který bude mít na ploše 15.000 metrů čtverečných 90 prodejních míst o průměrné výměře 170 m2. V další fázi by se měl rozšířit až na 25 tis. m2 se 150 prodejnami.

Tato investice je společnou akcí firem IKEA Centres a švýcarské Mutschler Outlet Holding AG, obdobně jako uvedený portugalský projekt.

Designer Outlet Croatia bude ve spolupráci s IKEA Centres spravovat a řídit rakouská konzultační společnost ROS Retail Outlet Shopping, známý správce designových outletů. Po dokončení první fáze by mělo vzniknout 400 nových pracovních míst.

IKEA očekává, že ve vznikajícím outletu se objeví vedoucí mezinárodní značky s cenami sníženými až o 70 %. Návštěvníky má lákat i architektura komplexu, která bude inspirována stylovými prvky domů některých chorvatských regionů – např. Slavonie, Istrie a Kvarneru, Dalmácie, Záhřebu či severozápadního Chorvatska, čímž se projekt má stát i turistickou atrakcí.

Zájemci o pronájem míst v komplexu již nyní mohou kontaktovat výkonného ředitele ROS Retail Outlet Shopping Thomase Reichenauera.

K zahájení výstavby komplexu Designer Outlet Croatia je ještě nutno získat stavební povolení; stavba započne během následujícího roku. Provoz pak má být zahájen v roce 2018.

Druhá fáze projektu bude stát 54 milionů euro. Celková hodnota investice tak bude činit 88 milionů euro.

Suma investic skupiny IKEA v Chorvatsku po dokončení Designer Outlet Croatia, společně s doposud vloženými prostředky, dosáhne 188 milionů euro.

Zdroj: hospodářský deník „Poslovni dnevnik“, Záhřeb, 31. května 2016
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu.

Tisknout Vaše hodnocení: