INA investuje nejvíce v historii

7. 4. 2017

  • Země: HR - Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 07.04.2017

Přes napjaté vztahy kvůli mezinárodním arbitrážím (pozn. autora: Chorvatska s maďarskou společností MOL, která je většinový vlastník firmy INA), oznámení chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće, že Chorvatsko zcela převezme (zpět) firmu INA a stálou kritiku údajně chybějících investic v rafineriích v Sisku a Rijece, INA do těchto dvou klíčových provozů investuje.

Společně s poradenskou společností Deloitte hledá INA alternativy pro sisackou rafinerii; historicky největší investice do rijecké rafinerie pak pokračují. Jedná se o sumu vyšší než 400 mil. USD směřující do technologie na zpracování těžkých reziduí. „Dokončení technicko-technologického projektu (FEED) a hlavního projektu pro zařízení na zpracování těžkých reziduí v rafinerii ropy v Rijece („Rafinerija nafte Rijeka“) je naplánováno na podzim 2017“, oznámil předseda správní rady firmy INA Zoltán Áldott. Současně avizoval další investici společnosti INA ve výši nejméně 10 milionů EUR do výzkumných prací na koncesi „Drava 2“.

Kromě toho plánuje firma i zahájení nových projektů na zvýšení těžby ropy a plynu na již prozkoumaných polích, jakož i další růst maloprodeje.

„Připravujeme se na dobu, kdy se v investicích i výrobě soustředíme na plyn, který je považován za čistou energii a je v souladu se stále hlasitějšími požadavky na čistou energii, které státní regulační orgány staví před energetické společnosti“, řekl dále Áldott. Doplnil, že INA je vlastně již nyní více plynárenskou než ropnou společností. Více než 60 % její výroby uhlovodíků se totiž vztahuje k plynu; domácí výroba postačuje k pokrytí více než poloviny potřeb chorvatského trhu s plynem. 

Zdroj: hospodářský týdeník „Lider“, Zagreb, 7. dubna 2017.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Záhřebu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: