Index exportu: Brexit je vzdálená neznámá

29. 7. 2016 | Zdroj: Asociace exportérů

motiv článku - Index exportu: Brexit je vzdálená neznámá Podle Indexu exportu se český vývoz po slabším prázdninovém výkonu na podzim opět rozběhne. Na začátku posledního čtvrtletí roku 2016 tempo růstu vývozu pravděpodobně vyšplhá na letošní maxima.

Zásluhu na tom bude mít nejen konec odstávek v petrochemickém a energetickém průmyslu, ale i rostoucí zakázky pro český průmysl.

„Hlavním tahounem růstu vývozu bude i nadále automobilový průmysl, který těží ze silné poptávky v Evropě, stále nízké ceny ropy a levného financování nákupu aut,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a doplňuje: „Brexit je pro české exportéry zatím jen synonymem velké nejistoty. Až v dalších letech se ukáže, co přinese a naopak odnese.“

„Jistotou, minimálně do konce tohoto roku, však zůstává obrovský nedostatek pracovních sil všech druhů profesí i úrovní kvalifikací, což brání ještě lepším výsledkům ekonomiky a vláda se stále nechce odhodlat k rozsáhlejšímu uvolnění trhu práce pro pracovníky ze třetích zemí. Tato její nečinnost může mít fatální dopad do vývoje ekonomiky v příštím roce,“ domnívá se místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

graf-index-export

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, Data k 25. 7. 2016.

O Indexu exportu

Index exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek