Index Asociace exportérů: V únoru se export (opět) zhoupne dolů

16. 11. 2015 | Zdroj: Asociace exportérů

motiv článku - Index Asociace exportérů: V únoru se export (opět) zhoupne dolů Leden 2016 sice bude ve znamení oživené exportu, únor nicméně opět přinese jeho zpomalení. Z 10,42 bodů vykázal Index Asociace exportérů pokles téměř o polovinu na únorových 5,52 bodů. Za poklesem stojí především propad německých průmyslových zakázek a celkové zpomalení poptávky na zahraničních trzích.

Potvrzuje se tak obava, že začátek příštího roku nebude znamenat jednoznačný růst českého vývozu a že je třeba velmi bedlivě sledovat situaci u našeho západního souseda, který je pro náš export klíčový. Jak jsme již totiž zmínili, přední německé instituty zkraje října snížily odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce na 1,8 % z původních 2,1 %.

Ing. Otto Daněk, místopředseda asociace exportérů

INDEX AE 2007-2015

INDEX AE 2014/2015

O INDEXU AE
Index Asociace exportérů (IAE) má za cíl predikovat vývoj českého exportu v dvouměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných parametrů, alespoň s tříměsíčním předstihem v následujících třech měsících. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: německé průmyslové zakázky (váhový koeficient 0,25), reálný efektivní kurs CZK/EUR očištěný o inflaci v průmyslu (váhový koeficient 0,65), zakázky ze zahraničí (váhový koeficient 0,55) a index nákupních managerů Eurozóny PMI (váhový koeficient 0,15). Index Asociace exportérů je aktualizován v měsíční periodě a je k dispozici na stránkách Asociace exportérů www.asociaceexporteru.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek