Index exportu: Český vývoz hledá směr

30. 5. 2016 | Zdroj: Asociace exportérů

motiv článku - Index exportu: Český vývoz hledá směr Předstihový Index Exportu varuje: český vývoz bude v průběhu léta velmi rozkolísaný. Ekonomika eurozóny po příznivém růstu v prvním čtvrtletí letošního roku bohužel slábne. Nových zakázek pro české vývozce je méně než na začátku roku. A sama oslabená koruna nové zakázky nezajistí.

Hlavní tahouni růstu eurozóny Německo a Francie se musí ve stále větší míře spoléhat na domácí poptávku. „Spíše než reexport do Evropy budou český vývoz táhnout dodávky pro domácí evropský trh a pro mimoevropské trhy,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a dodává: „V některých oborech musí kvůli nedostatku vhodných zaměstnanců nové zakázky odmítat.”

To vše, navíc okořeněné nebezpečím Brexitu, limituje růst českého vývozu. Stálicí českého průmyslu i vývozu zůstává automobilový průmysl, který těží ze snadno dostupného a levného financování nákupů aut.

Zdroj: Výpočet Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací Exportérů, Data k 25.5.2016

O Indexu Exportu

Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho nová podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí.

V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek