Index Exportu predikuje pokračování růstu vývozu

3. 3. 2016 | Zdroj: Asociace exportérů

motiv článku - Index Exportu predikuje pokračování růstu vývozu I přes turbulence na světových finančních trzích Index Exportu indikuje mírné zrychlování tempa růstu vývozu z ČR v první polovině letošního roku. Meziroční tempa růstu vývozu by měla zůstat jednociferná. Podle Indexu Exportu nižší aktivita vývozcůna závěr loňského roku s příchodem jara opět ožije.

Květnová hodnota Indexu exportu se společně s dubnovou drží na několikaměsíčních maximech, ale zdaleka nedosahuje hodnot z období z konce roku 2010 a pololetí 2014. Přestože předstihové indikátory ze zemí eurozóny na počátku roku klesají, indikují i nadále meziroční růst produkce, ne její pokles. Také průmyslové zakázky v České republice rostou. Na český export pozitivně působí i uměle udržované oslabení české koruny a nízké ceny dovážených surovin.

„Přes varovné signály přicházející z německé ekonomiky, našeho největšího obchodního partnera, zakázky českým firmám přibývají a vzbuzují naději, že český vývoz bude i letos expandovat. Pokud se mu podaří dobýt nové exportní trhy, bude i letos slavit další rekordní přebytek v zahraničním obchodě,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk k tomu ale dodává, pouze za předpokladu, že se podaří zajistit dostatek pracovníků, kteří budou mít zájem pracovat.  Na trhu práce odhadem chybí 50 000 zaměstnanců.

Graf Indexu exportu

Zdroj:Výpočet Raiffeisenbank a.s. ve spolupráci s Asociací Exportérů, únor 2016.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek