Index exportu: S příchodem léta vývoz z Česka zpomalí

29. 4. 2016 | Zdroj: Asociace exportérů

Index Exportu sestavovaný Raiffeisenbank ve spolupráci s Asociací exportérů předpovídá na začátek léta zpomalení růstu českého exportu. Odhadované tempo růstu vývozu klesne pod 6 procent z necelých 8 procent ve druhém čtvrtletí 2016.

„Očekávané zpomalení růstu vývozu jde především na vrub začínající sezóně letních dovolených. Nevymyká se tak běžnému sezónnímu vývoji. Přestože ekonomika eurozóny jeví známky zpomalení, zemím, které jsou klíčové pro český export, se daří lépe díky tamní domácí poptávce," říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Kromě toho je na druhou polovinu prázdnin naplánováno ukončení odstávek v sektoru chemie. Jak je obecně známo, český export roste a padá se zahraniční poptávkou. Její růst ale mírně polevuje a s tím i přísun nových zahraničních zakázek pro český průmysl. Na druhé straně stabilní koruna českému exportu bezpochyby prospívá.

Velkou neznámou je výsledek britského hlasování o vystoupení z Evropské unie (EU) tzv. Brexit. Ačkoliv britské „Ano" Brexitu by nepředstavovalo bezprostřední hrozbu pro český vývoz, nejistota nad budoucí podobou obchodních vztahů s EU a viditelné oslabení britské libry by český export do této země - našeho třetího nejvýznamnějšího exportního partnera - jistě poškodilo.

Otto Daněk z Asociace exportérů doplňuje: „Meziroční srovnání červencové hodnoty Indexu Exportu vykazuje pokles oproti předchozímu období, za kterým stojí především propad zakázek ze zahraničí. Ten může být také způsoben nedostatkem pracovních sil. Čeští exportéři jsou limitováni ve výrobních kapacitách, mají problém se včasným plněním závazků vůči svým odběratelům, což se promítá do letního poklesu českého vývozu v blízké budoucnosti, ale může to mít až fatální dopady do následujícího roku."

Index Exportu

Unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek