Indická společnost Serum Institute investuje 72 milionů EUR do výstavby největší továrny na výrobu vakcíny proti obrně na světě

30. 5. 2017

  • Země: IN - Indie, CZ - Česká republika
  • Datum zveřejnění: 29.05.2017

leciva-stk31201sbs-120.jpgIndové chtějí v Česku vybudovat největší továrnu na vakcíny proti obrně na světě, bude ve vesnici se šesti domy

Indická společnost Serum koupila od Američanů továrnu na krevní plazmu u Jevan ve středních Čechách.

Indové mají v plánu areál přestavět a udělat z něj největší továrnu na vakcíny proti obrně na světě.

Továrna na vakcíny ve vesnici se šesti domy vznikla už v roce 1920 a peníze na její stavbu dala Rockefellerova nadace.

Indové za 72 milionů eur, v přepočtu tedy 1,9 miliardy korun, kupují továrnu v části obce Jevany - Bohumil. Vesnice s šesti domy, kde měli Lichtenštejnové hájovnu, se po vzniku Československa stala jedním z center vývoje a výroby očkovacích látek. V roce 1920 zde vznikla s finanční pomocí od Rockefellerovy nadace nejvýznamnější továrna na očkovací látky v zemi. Po druhé světové válce se továrna v Bohumili rozšířila o zpracování krevní plazmy. V 90. letech továrnu zprivatizoval velký americký výrobce Baxter a závod za stovky milionů korun zmodernizoval. Podle Info.cz se v něm ale nevyrábělo. Indové za továrnu okamžitě zaplatili 45 milionů eur, zbytek splatí za rok. Jedná se o druhou evropskou akvizici společnosti Serum za posledních pět let. V roce 2012 koupila továrnu v Nizozemsku.

Serum Institute v posledních letech roste každý rok zhruba o třetinu. Nyní plánuje za tři roky vyrobit v Indii až 1,3 miliardy vakcín ročně a zhruba čtvrt miliardy v Česku a Nizozemsku.

Indická společnost Serum má v plánu areál přestavět a udělat z něj největší továrnu na vakcíny proti obrně na světě. "Plánujeme do vylepšení továrny a obnovy výroby v následujících dvou až třech letech nainvestovat 30 až 40 milionů eur (v přepočtu 0,8 až 1 miliarda korun - pozn. red.). Cílem je přetvořit starou továrnu firmy Baxter na největší továrnu na vakcíny proti obrně na světě. Proto jsme tuto továrnu koupili," řekl šéf Serum Institute Adar Poonawalla. Dodal, že chce kvůli tomu nabrat do továrny v Bohumili 100 až 150 zaměstnanců.

Kromě pracovních příležitostí bude přestavba závodu určitě příležitostí pro české dodavatele. Kromě toho je tato investice potvrzením stále rostoucí síly indické ekonomiky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbaí s využitím zdroje: Milan Mikulka, Ihned.cz

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: