Indie je na cestě dostat nálepku nejrychleji rostoucí ekonomiky

31. 5. 2016

  • Země: Indie
  • Datum zveřejnění: 31.05.2016
  • Zdroj: Reuters India

Indie se velmi pravděpodobně stane světově nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou, alespoň podle ekonomických ukazatelů za první čtvrtletí tohoto roku. To se stane přesně dva roky poté, co premiér Narendra Modi oslavil minulý týden svůj nástup do úřadu. Modi oživil růst třetí největší ekonomiky v Asii a navzdory nedostatku soukromých investic a poklesu vývozu slaví jeho politika úspěch vzhledem k zmrazení inflace a nižším úrokovým sazbám, díky nimž se zvýšily spotřebitelské poptávky.

ilustrační obrázekPrůzkum ekonomů agentury Reuters očekává, že údaje, které budou publikované v úterý 31. 5. 2016 ukážou, že hrubý domácí produkt Indie vzrostl meziročně o 7,5 procenta mezi lednem a březnem 2016, rychleji než v předchozím čtvrtletí, kdy byl růst 7,3 procenta. "Tento růst o 7,5 procenta v době, kdy se globálně tempo růstu spíše zpomaluje, má potenciál pro další růst," řekl ministr financí Arun Jaitley minulý týden.

Pozitivní výhled Indie kontrastuje se sousední Čínou, kde růst klesl na 6,7 ​​v prvním čtvrtletí - nejpomalejší tempo druhé největší světové ekonomiky v sedmi letech. Vzhledem k útlumu vyhlídek na zvýšení vývozů, Moody Investors Service uvedl, že by bylo zapotřebí oživení soukromých investic, aby tempo růstu Indie vydrželo. "V kombinaci s tím, že zahraniční poptávka pravděpodobně zůstane nevýrazná, by bylo zapotřebí trvalé zvýšení domácích soukromých investic pro udržení tempa růstu," poznamenali analytici ratingové agentury.

Dle Reserve Bank of India (RBI) budou nadále příznivé úrokové sazby. Díky nižším cenovým hladinám roste spotřeba, zejména v městských oblastech. Prodeje osobních automobilů a jednostopých vozidel rostou dvouciferným tempem. Prodej nových bytových jednotek obnovil tempo v posledním čtvrtletí, čímž se zastavil klesající trend. Osobní půjčky, které zahrnují úvěry na zboží dlouhodobé spotřeby, bydlení a vzdělávání rostou tempem 19 procent ročně za rok, zatímco úvěry z kreditních karet rostou o 24 procent.

VÝZVY

Jako součást své strategie pro oživení podnikání a vytváření pracovních míst Modiho vláda urychlila veřejné výdaje na stavbu silnic, elektrifikaci a modernizaci železniční sítě. Pozornost vlády byla též upřena na zvýšení zahraničních investic v odvětvích, jako je bezpečnost a obranný průmysl. Přesto není jasné, zda dojde k výraznému oživení v soukromých kapitálových investicích.

Díky špatným úvěrům z minulosti jsou nyní banky opatrné, pokud se týká poskytování nových půjček a nutí firmy, které postrádající finanční hotovost, aby drželi na uzdě kapitálových výdaje, a z toho důvodu mnoho továren stále běží hluboko pod své kapacity.

Na druhou stranu jsou mezitím na vzestupu externí nejistoty. Růst amerických úrokových sazeb, možnost, že Británie může po referendu opustit Evropskou unii, a zhoršující se stav čínské ekonomiky, představují riziko pro rozvíjející se trhy jako Indie. Země Jižní Asie těžily masivně z levné ropy v posledních dvou letech, inflace klesala a veřejné finance zlepšily. Nicméně ekonomové předvídají oživení cen ropy nad $ 50 za barel a zvýšení míry inflace.

Rychlé tempo růstu ekonomiky rozhodně skýtá možnosti pro zapojení nejen zahraničních investorů, ale i dodavatelů zboží a služeb z jiných zemí, tedy i z České republiky.

Zdroj: Reuters India

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai

Tisknout Vaše hodnocení: