Indie posiluje pozice na kolumbijském farmaceutickém trhu: příklad pro české firmy

23. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Indie posiluje pozice na kolumbijském farmaceutickém trhu: příklad pro české firmy Velvyslanec M. Sklenka se zúčastnil na pozvání svého indického kolegy Prabhata Kumara slavnostní prezentace indické farmaceutické společnosti Cipla Limited, čtvrtého největšího výrobce léků v Indii. Jak oznámil generální ředitel společnosti Cipla v Kolumbii A. Ramírez, v první fázi firma nabídne na lokálním trhu základní řadu svých produktů na léčení respiračních problémů, dále HIV/AIDS a onkologické preparáty proti rakovině.

Podle prezidenta společnosti pro Latinskou Ameriku p. Ananta Atala výrobní portfolio Cipla Limited dnes zahrnuje celkem 1 500 nejrůznějších léků. Společnost aktivně působí ve více než 100 zemích, přičemž výrobní a vědecko-výzkumné kapacity má ve 40 státech světa. Hlavní sídlo firmy je v indickém Bombaji, své regionální pobočky má v Evropě ve Velké Británii (v jihovýchodním anglickém hrabství Surrey), dále v USA a Latinské Americe (v Miami) a Africe (v Kapském Městě). 

Cipla Limited je v pořadí třetí indickou farmaceutickou společností, které se v posledních letech usadila na kolumbijském trhu s téměř 50 mil. potenciálních spotřebitelů. Mnohé nadnárodní farmaceutické společnosti využívají Kolumbii jako svoji regionální platformu, ze které dále pronikají na okolní trhy, a to především do Ekvádoru, Peru, Chile či Argentiny.

Kolumbijský farmaceutický trh, který zahrnuje širokou škálu léčiv a farmaceutických výrobků, účinných látek a přípravků, antibiotik, vitamínů a provitamínů, biologických produktů a veterinárních léků, představuje ve svém souhrnu hodnotu 4,8 mld. USD (údaje za rok 2015) a v průměru ročně roste podle poslední studie BlaxoSmithKline kolem 7,2 %.

Proces schvalování nových léků pro komerční využití v Kolumbii, které probíhá přes státní úřad INVIMA, je podle studie Světové banky ohledně podnikání v zemi jedním z nejrychlejších v celé Latinské Americe. Představuje zhruba 180 dní, z toho připadá zhruba 2 měsíce na získání IRB/IEC certifikace, dále 90 dní na projednání v INVIMA a dalších 30 dní na obdržení dovozní licence.

V současné době jsou na kolumbijském trhu aktivní všichni největší světoví producenti léčiv jako americké firmy Pfizer, Merck, Johnson/Johnson, Abbott Laboratories, Eli Lilly, švýcarský Novartis a Roche, dále německý Bayer, britský GSK či francouzská společnost Sanofi.

Úspěch indických farmaceutických firem poukazuje na potenciál místního trhu i pro úspěšné české firmy vyrábějící léky a další farmaceutické výrobky.

V případě zájmu o vývoz do Kolumbie mohou české subjekty počítat s informační i logistickou podporou a pomocí při vstupu na místní trh jak ze strany zastupitelského úřadu ČR v Bogotě, tak i ZK CzechTrade, která je součástí velvyslanectví.

Praxe potvrzuje, že nejefektivnější cestou k upevnění své pozice na kolumbijském trhu je převzetí některé z malých místních farmaceutických výrobců (jak to mj. potvrzuje úspěšná akvizice firmy Laboratorios Farmacol ze strany švýcarského koncernu Nycomed).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek