Indonésané hledají odbyt pro „udržitelný“ palmový olej. Našli Prahu

12. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Největší globální producent palmového oleje Indonésie nabízí největšímu dovozci na světě, tedy Evropské unii, že bude na její trhy v budoucnu dodávat další miliony tun produktu ročně.

Představitelé tamního zásadního exportního odvětví přijeli do Prahy „zeleným" Evropanům vysvětlit, že půjde o produkt udržitelného průmyslu.

Evropská unie v současnosti spotřebuje více než 6 milionů tun nezpracovaného palmového oleje (CPO) ročně. Indonésie, pro kterou je CPO exportním artiklem číslo jedna, chce do Evropy dodávat až dvojnásobek.

„Chceme, aby náš průmysl kolem palmového oleje byl do roku 2020 zcela udržitelný,“ zaznělo během pondělního fóra v pražském hotelu Savoy, kde indonéští představitelé nabízeli svůj poklad tuzemským podnikatelům.

V Evropě představuje výraz „udržitelný“ kouzelné slůvko otevírající dveře zamčené i přísnou regulací. Dnes straší Evropu především smog z požárů, které se loni šířily Indonésií při získávání nových plantáží k pěstování palmy olejné. Indonésie ale slibuje změnu.

Závazek spolehnout se v budoucnu ve své spotřebě výhradně na certifikovaný „udržitelný“ palmový olej přijala většina západoevropských zemí. České republiky a dalších východoevropských zemí se zatím netýká. I tak je Evropská unie největším dovozcem certifikovaného palmového oleje na světě.

„Nasytíme lidstvo, udržitelně"

Iniciativa indonéských představitelů propagovat palmový olej v Evropě přichází v době, kdy sílí kritika nevládních organizací, jež považují představu stoprocentně „udržitelného“ palmového oleje za nereálnou.

Přes RSPO (Kulatý stůl pro udržitelnou výrobu palmového oleje) je globálně certifikováno jen zhruba 17 procent CPO. „Z toho je pak na trhu reálně prodána asi polovina,“ říká Christine Doležalová z neziskové organizace Globolis

Indonéská strana ovšem potenciální odběratele uklidňuje: „Palmový olej má potenciál nasytit lidstvo za cenu nižších škod v porovnání s ostatními alternativami,“ zdůrazňují Indonésané.

Redakčně upravený text Euro.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek