Indonéská odpověď na singapurský přístav - BATAM

7. 9. 2015

  • Země: Indonésie
  • Datum zveřejnění: 04.09.2015

Ilustrační obrázekJiž několik let se snaží Indonésie využít strategické polohy ostrova BATAM, jenž leží přímo naproti přes moře městskému státu Singapuru. Vzdálenost je pouhých 20 km, což trajektu zabere 45 minut. Jedná se o zónu volného obchodu a na indonéské poměry s velmi dobře vybavenou infrastrukturou včetně mezinárodního letiště. Samotný Batam je v současné době 8. největším městem v Indonésii, s každoročně se rozvíjejícími loděnicemi, které dokážou konkurovat singapurském přístavu. Zvláště lodě z Číny to mají napůl cesty do Thajska nebo Myanmaru apod.

Vedle již zmíněné zóny volného obchodu, kde se nevybírá žádné clo na dovoz zboží nebo strojů, je rovněž osvobozen export všech výrobků od daně z přidaného hodnoty. Dalším benefitem jsou nesporně daňové prázdniny 5 až 20 let. Možnost 100% zahraničních investic využívají firmy, jejich počet každoročně roste. V roce 2014 zahraniční investice dosáhly kumulativně již USD 17,71 mld. Za minulý rok nově přibylo 135 firem. Celkově zde tedy působí 1.669 zahraničních firem z 34 zemí, které následně exportují nejenom do Indonésie samotné, ale po celé Asii. Samozřejmě, vždy se jedná podle názvu o indonéský subjekt, ale firmy jsou to německé, singapurské, malajské, nizozemské, japonské, britské apod.

Na Business Fórum – BATAM – Jedinečné obchodní příležitosti, které proběhlo v Jakartě 2. září 2015, demonstrovali zástupci dvou firem PT Infineon Technologies Batam a PT Epcos Indonesia Batam, možnosti využití této lokality. Jedná se v podstatě o německé firmy, které již delší dobu plně využívají všech poskytovaných benefitů, jež jim umožnily expandovat do Asie s tržně orientovanými produkty. Zástupci indonéských ministerstev rovněž deklarovali na fóru snahy o zatraktivnění Batamu dalšími slibovanými vládními investicemi do infrastruktury.

Největší slabinou zřejmě zůstane najít v dostatečném množství kvalifikovanou pracovní sílu a to i přesto, že na ostrově samotném o rozloze poloviny Singapuru, žije 1. 17 mil. obyvatel.

Nabízí se zde šance pro české podnikatele, pokud by chtěli přenést svojí výrobu blíže potencionálnímu asijskému trhu a využít možností, které BATAM nabízí. Pro další informace či spolupráci je možné Ilustrační obrázekvyužít zahraniční kancelář CzechTrade v Jakartě pavel.kalina@czechtrade.cz

 

Zdroj: ZK CT Jakarta
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Jakartě.

                         

Tisknout Vaše hodnocení: