Inflace v červenci zrychlila, zdražují hlavně potraviny

9. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Celkovému zdražení v Česku nezabránily ani klesající ceny ropy a pohonných hmot. Ekonomové připouštějí, že Česká národní banka dokonce roku ještě jednou zvýší úrokové sazby. Ceny táhne vzhůru i utrácení domácností.

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně stouply o 0,5 procenta. I přes propad cen ropy na světových trzích, na který navázalo zlevňování cen pohonných hmot, domácí inflace přidala a dostala se na 2,5 procenta. Bezpečně se tak drží nad dvouprocentním cílem centrální banky.

Zdražily hlavně dovolené, ale i potraviny. „Ceny dovolených se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o téměř 13 procent. Tento vývoj je dán sezónou. Prázdniny každoročně přinášejí zdražení zájezdů. Meziročně vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 4 %. Konkrétně u tuzemských dovolených pak o 8 procent,“ vysvětluje Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„V červenci ve srovnání s červnem vzrostly hlavně ceny sýrů, zeleniny, nealkoholických nápojů, vajec, vepřového masa nebo piva. Znovu podražilo i máslo, a to o více než 7 procent. Naopak klesly ceny oděvů a obuvi, jak bývá v létě typické, a v návaznosti na měnový kurz se snížily také ceny pohonných hmot,“ říká Pavla Šedivá z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Máslo za rok zdražilo skoro o polovinu

Potraviny v Česku zdražují dlouhodobě „Za poslední měsíc se jejich ceny zvýšily o 0,9 procenta, meziročně si za ně připlácíme v průměru šest procent a jsou tak nejvyšší v historii. Asi nejviditelnějším reprezentantem dražších potravin je máslo, jehož cena se za poslední rok zvýšila o téměř 45 procent,“ porovnává Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podle ekonomů červencový růst inflace obhajuje rozhodnutí ČNB o zvýšení úrokových sazeb. „Zrychlení cenového růstu znamenalo pro trh určité překvapení, neboť meziroční inflace se v průměru očekávala na stejné úrovni jako v červnu. Jako překvapující se ukázala být především další akcelerace růstu cen potravin, která odráží zejména zdražování vajec a mléčných výrobků,“ komentoval data statistiků Patrik Rožumberský, ekonom Unicredit bank.

„Obecně se do růstu cen promítají jak přechodné či volatilní vlivy, jako zavedení EET či potraviny, tak vliv rychle rostoucí poptávky v ekonomice tažené především spotřebou domácností. Na druhé straně ceny pohonných hmot přestaly v červenci působit ve směru vyšší inflace. Jejich meziroční změna poprvé od loňského listopadu poklesla do záporu,“ dodal Patrik Rožumberský.

Podle jeho odhadu inflace už zřejmě hodnotu z července do konce roku nepřevýší. „Zároveň by však neměla poklesnout pod úroveň dvou procent, která by tak měla zůstat jejím letošním minimem. Pokud současně koruna proti euru neposílí pod hladinu 26,0, existuje slušná šance, že ČNB ještě jednou do konce roku zvýší úrokové sazby,“ doplňuje Patrik Rožumberský.

Inflaci podporuje i růst platů

„Zdražování bude brzdit i posilující koruna, nicméně domácí faktory, kterým vévodí mzdový růst, budou českou inflaci výrazně podporovat. Celkově tedy v letošním roce očekáváme inflaci na 2,3 procenta, zatímco v roce 2018 by měla zpomalit na 2,2 procenta,“ dodává Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Hlavním tahounem inflace budou i v následujících měsících potraviny. „Jejich ceny odrážejí rostoucí náklady v potravinářském průmyslu. Současně je třeba počítat i s dalším růstem nákladů na bydlení, který bude vycházet především od dražšího nájemného. K růstu cen ovšem už nejspíše přispívá i silná spotřebitelská poptávka, kterou reprezentují rekordní maloobchodní tržby,“ podotýká Petr Dufek.

Koruna na dnešní report statistického úřadu reagovala rychlým posílením o pět haléřů. Takto vysoký cenový růst totiž zvyšuje pravděpodobnost dalšího růstu sazeb ČNB v posledním čtvrtletí letošního roku.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek