Informace z jednání komisaře EU pro zemědělství v Kolumbii

11. 2. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Informace z jednání komisaře EU pro zemědělství v Kolumbii Ve dnech 8. a 9. února 2016 navštívil Kolumbii komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan v doprovodu početné podnikatelské delegace z členských států EU. V rámci podnikatelského semináře se uskutečnila B2B jednání a prezentace výrobků celkem 35 firem z 12 členských států EU, které doprovázely komisaře Hogana pod názvem „Tastes of Europe“.

Během pobytu nejprve navštívil hlavní město Bogotu, kde se setkal s prezidentem Juanem Manuelem Santosem, dále s ministrem zemědělství Aureliem Iragorrim a ministryní obchodu průmyslu a cestovního ruchu Cecilia Álvarez-Correa Glen/ovou.

Následně komisař Hogan vystoupil v hotelu Hilton na podnikatelském semináři společně s velvyslanci většiny ČS EU akreditovaných v Kolumbii. Za kolumbijskou stranu participovali prezident Národní asociace podnikatelů Kolumbie (ANDI) Bruce Macmaster, prezident Národní asociace vývozců Kolumbie (Analdex) Javier Diaz, generální ředitel ICA Luis Humberto Martínez a generální ředitel INVIMA Javier Humberto Guzmán.

V rámci dvoudenní návštěvy Kolumbie komisař Hogan navštívil rovněž Cali, metropoli departamentu Valle del Cauca. Zde se na pozvání guvernérky departamentu Diliany Francisky Toro/vé uskutečnil pracovní oběd za účasti VZÚ ČS EU a následně v sídle Národní federace pěstitelů kávy (Fenacaf) podnikatelské fórum a B2B schůzky mezi firmami EU a lokálními výrobci, importéry/exportéry a distributory za účasti více než 300 subjektů. Před odletem z Kolumbie do Mexika celá delegace EU navštívila Mezinárodní centrum tropického zemědělství (CIAT) v Palmiře.

Výsledky jednotlivých bilaterálních schůzek komisaře Hogana

Prezident Kolumbie J. M. Santos

Prezident během 30minutového setkání poděkoval ČS EU za podporu mírového procesu a plánovaný Svěřenecký fond pro Kolumbii pro období po ukončení konfliktu. Ocenil zájem EU podpořit především rozvoj venkova. Dále informoval o zájmu Kolumbie vstoupit co nejdříve do OECD a požádal komisaře Hogana o podporu EK v tomto úsilí.

Phil Hogan zdůraznil velký potenciál, který má vzájemná ekonomická spolupráce a obchodní výměna mezi EU a Kolumbií v oblasti zemědělství. Krátce představil exportní nabídku firem, které ho na pracovní cestě do Kolumbie doprovázejí. Ke vstupu Kolumbie do OECD uvedl, že obecně panuje v EU obecná shoda na podpoře snahy kolumbijské vlády o vstup. Nicméně zdůraznil, že v konkrétních zemích podpora naráží na nenaplnění závazků Kolumbie v oblasti dohody o volném obchodu. Jako příklad uvedl problém s dovozem alkoholu.

Ministryně obchodu, průmyslu a cestovního ruchu Cecilia Álvarez-Correa/ová

Komisař požádal ministryni o řešení otázky diskriminace firem z EU při dovozu alkoholických nápojů na kolumbijský trh, jež je v současné době předmětem konzultací v rámci Světové obchodní organizace (WTO) v Ženevě. Současně ji informoval, že pozici EU podpořili ve WTO rovněž zástupci USA, Kanady a Panamy.

V této souvislosti komisař požádal o naplnění slibů, které Bogota dala během negociace dohody o volném obchodu s EU. Zdůraznil, že pro Brusel je nepřijatelné, aby importy likérů a lihovin z ČS EU byly daňově i distribučně diskriminovány.

Prvním problémem je rozdílné daňové zatížení, které se odvíjí od výše alkoholu v konkrétním druhu nápoje. Zatímco domácí nápoje (hlavně rum a pálenka z cukrové třtiny zvaná „aguardiente“, které mají podíl na domácím trhu více než 82 %) se vyrábějí s podílem alkoholu nižším než 35 %, dovážená produkce (likéry a lihoviny jako whisky, vodka, rum, brandy, cognac atd.) má podíl alkoholu v drtivé většině vyšší.

U nápojů s podílem pod 35 % alkoholu se platí daň ve výši 297 pesos na láhev s obsahem 0,75 l, u nápojů s vyšším podílem – tj. nad 35 % – je daňové zatížení ve výši 487 pesos, neboli o více než 75 % vyšší. Kolumbie se při negociacích s EU ohledně DVO zavázala zabezpečit shodné „národní“ zacházení pro lokální produkci i dovážené alkoholické nápoje.

Druhým problémem je monopol regionální správy při komercionalizaci alkoholu, čehož důsledkem je fakt, že vývozci/dovozci čelí rozdílným podmínkám v různých departamentech země, což zvyšuje administrativní náročnost a finanční náklady).

Členské státy EU loni vyvezly do Kolumbie lihoviny a likéry v souhrnném vyjádření za 43 mil. EUR, což představuje cca 14 % celkového agrárního vývozu z EU na kolumbijský trh (z toho export whisky dosáhl 35 mil. EUR).

Ministryně vysvětlila, že se jedná o složitý problém, který se vláda snaží řešit, ale naráží na odpor guvernérů jednotlivých departamentů a rovněž silnou opozici v Kongresu. Na závěr jednání informovala o rozhodnutí kolumbijské vlády dále neblokovat přistoupení Ekvádoru k mnohostranné obchodní dohodě mezi EU a Kolumbií/Peru (ke změně stanoviska došlo po schůzce prezidentů Santose a Correy na summitu CELAC v Quitu. Rovněž Peru již v minulých dnech vydalo souhlas a s přistoupením Ekvádoru).

Ministr zemědělství Aurelio Iragorri

Převážná část rozhovoru mezi komisařem a ministrem se týkala naplňování dohody o volném obchodu mezi EU a Kolumbií v zemědělské oblasti, a to především sanitární a fytosanitární problematiky. Komisař současně jednal na základě žádosti řady ČS EU o možnosti rozšíření vývozu vepřového masa z EU na kolumbijský trh (export z EU loni činil pouze 53 000 tun, přičemž Kolumbie ročně dováží cca 700 000 tun vepřového masa a 200 000 tun ve formě vepřových subproduktů).

Obě strany diskutovaly rovněž možnosti vzájemné obchodní výměny a zajištění certifikátů o shodě u organických produktů, kde má EK zájem na sjednání samostatné dohody.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek