Informace z jednání s ministryní zahraničních věcí Rwandy o posílení spolupráce

25. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Informace z jednání s ministryní zahraničních věcí Rwandy o posílení spolupráce Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa jednal na závěr své dvoudenní pracovní návštěvy Rwandy 22. července 2016 s ministryní zahraničních věcí a spolupráce Louisou Mushikiwabo. Ministryně vyzdvihla zásadní postoj ČR v RB OSN během genocidy ve Rwandě v roce 1994, ocenila dynamický rozvoj vztahů od návštěvy ministra Jana Kohouta v roce 2013 a potvrdila zájem o prohloubení bilaterálních vztahů a s tímto cílem vykonat v co nejbližším termínu s podnikatelskou misí reciproční návštěvu ČR.

Náměstek Tlapa pogratuloval ministryni k úspěšnému průběhu summitu Africké unie, který právě skončil v Kigali, a vyzdvihl viditelný pokrok, kterého Rwanda dosáhla za dvacet let od tragické genocidy na poli národního usmíření a obnovy a rozvoje země.

Také ji informoval o výsledcích svých jednání na ministerstvech průmyslu a obchodu a zemědělství a vyjádřil připravenost ČR pomoci Rwandě při naplňování cílů vize 2020, zlepšení vnímání země v OECD nebo při zajišťování přístupu rwandských výrobků na trh EU. Vyslovil přání, aby rwandská vláda zvážila zřízení některé formy stálého zastoupení v ČR.

Oba představitelé se shodli na tom, že úspěšnou spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany je třeba rozšířit i do dalších oblastí jako jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl, zdravotnictví či vzdělávání, a plně tak využít potenciál obou zemí. Dohodli se i na krocích vedoucích k vytvoření odpovídající smluvní základny mezi oběma zeměmi.

Se zájmem se setkal návrh ustavit v rámci „Wildlife Diplomacy“ spolupráci mezi ZOO Dvůr Králové a národním parkem v Akagera, kdy česká strana nabízí pro rozšíření počtu ohrožených černých nosorožců (Diceros bicornis michaeli) v jejich původním prostředí zapůjčit jedince narozené a odchované v ČR.

Obě strany se v průběhu rozhovoru vzájemně informovaly o aktuálním vývoji politické a bezpečnostní situace v EU a potažmo v Evropě, jakož i v rámci Východoafrického společenství a v širším regionu oblasti Velkých jezer.

Náměstek Tlapa navštívil také „Kigali Genocide Memorial Centre“, kde položením věnce a zápisem do pamětní knihy uctil památku cca milionu obětí genocidy proti Tutsiům a umírněným Hutům z roku 1994.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek