Informace z jednání v Samarské oblasti v Rusku

18. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Ve dnech od 9. do 11. listopadu 2015 uskutečnil velvyslanec ČR v RF V. Remek pracovní cestu do Samarské oblasti. Cílem návštěvy bylo podpořit české ekonomické zájmy v oblasti. Během pobytu v Togliatti a Samaře jednal velvyslanec s nejvyššími představiteli oblasti, navštívil automobilový závod AvtoVAZ, slavnostně otevřel česko-ruský strojírenský podnik a připomněl památku českých legionářů.

Samarská oblast se řadí mezi průmyslově rozvinuté regiony Ruska. Hlavní město oblasti Samara je s 1,2 milionu obyvateli šesté největší město Rusku. Ve městě dosud jezdí cca 440 českých tramvají. To znamená, že existují dobré předpoklady na tuto spolupráci navázat a některé české firmy se o to snaží.

Sousední Togliatti je cca 700tisícové město, které původně vyrostlo okolo automobilového závodu. Skutečnost, že ve vedení společnosti AvtoVAZ působí zástupci ČR, je výhodou při navazování další případné spolupráce.

Jednání s nejvyššími představiteli oblasti

Během svého pobytu v oblasti proběhlo jednání s vicegubernátorem Samarské oblasti a ministrem ekonomického rozvoje A. Kobenkem, ministrem průmyslu a dalšími představiteli.

Ruská strana při jednání nastínila zájmy možné spolupráce, a to například v oblastech automobilového, petrochemického a kosmického průmyslu, zdravotnické a zemědělské techniky. Jako konkrétní příklady českých firem, o jejichž spolupráci má ruská strana zájem, byly uvedeny firmy ČKD, Šmeral Brno, Škoda Transportation, Zetor, Bauer Technics, Farmtech a dal.

Byl potvrzen zájem o další rozvoj ekonomických vztahů s průmyslově vyspělou Samarskou oblastí. Jako možné oblasti vzájemné spolupráce uvedl modernizaci strojírenských podniků, dodávky dopravních systémů, zejm. tramvají, a rozvoj infastruktury. Příkladem významných českých projektů v oblasti jsou např. aktivity společnosti MND (Moravské naftové doly), která v oblasti vlastní terminál na překládku ropných produktů.

Rozvoji ekonomických vztahů, resp. cestovnímu ruchu také dobře napomáhají přímé lety ČSA provozované na lince Praha – Samara. Na závěr jednání velvyslanec připomněl, že město Samara má dobrou spolupráci se Zlínským krajem a že patřilo k nejvýznamnějším místům v rámci ruské anabáze čs. legií. Návazně, druhý den velvyslanec uctil v Samaře památku obětem ruské občanské války.

Návštěva na závodě AvtoVAZ

Dne 10. listopadu 2015 navštívil velvyslanec automobilový závod AvtoVAZ v Togliatti. Firma v minulosti známá svou produkcí vozů Žiguli (Lada), prochází složitým obdobím restrukturalizace. Většinovými vlastníkem AvtoVAZu je aktuálně aliance Nissan-Renault, menšinovým vlastníkem s blokačními právy ruský stát. AvtoVAZ má aktuálně asi 55 tisíc zaměstnanců a jeho roční produkce činí asi 500 tisíc vozů. Zejména svými novými modely se firma snaží opětovně získat významnější místo na ruském, resp. zahraničním automobilovém trhu.

Během návštěvy se velvyslanec seznámil s vybranými výrobními částmi závodu a kompletní modelovou nabídkou včetně nového crossoveru Lada XRay a sedanu Lada Vesta. V rozhovoru s nejvyšším představitelem společnosti, švédským manažerem Bo Anderssonem, mimo jiné ocenil jeho úsilí transformovat jeden z největších automobilových závodů v Evropě.

Zároveň vyjádřil potěšení, že si na náročnou transformaci společnosti do klíčové pozice viceprezidenta pro rozvoj přizval českého manažera a bývalého vedoucího pracovníka Škoda Auto v Rusku Petra Linharta. Ten s největší pravděpodobností momentálně patří k nejvýše postaveným českým manažerům v automobilovém průmyslu. V AvtoVAZu navíc působí na různých pozicích ještě několik dalších Čechů.

Přímo v prostorách závodu byl oficiálně otevřen společný česko-ruský podnik LIN-ANAJ – strojírenský podnik zaměřený na oblast kvalitních nástrojů a skladového hospodářství. Jeho partnery jsou přední česká firma působící v oblasti nástrojů pro třískové obrábění ve strojírenství ANAJ Czech s.r.o. a LIN (Lada Instruments), 100% dceřiná firma AvtoVAZu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek