Informace z letecké konference a výstavy India Aviation 2016 v Indii

23. 3. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Informace z letecké konference a výstavy India Aviation 2016 v Indii Česká republika nabídla indickému letectví prostřednictvím českých firem moderní řešení pro leteckou dopravu. Využila k tomu svou účast na 5. Mezinárodní výstavě a konferenci o civilním letectví pod hlavičkou India Aviation 2016, která se konala na letišti Begumpet v Hyderabadu od 16. do 20. března 2016.

Více než 200 leteckých společností z více než 25 zemí se zúčastnilo přehlídky, kterou zahájil prezident Indie Pranab Mukherjee. Akce se zúčastnila česká podnikatelská delegace, organizovaná v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED společně velvyslanectvím a ministerstvy průmyslu a obchodu a zahraničních věcí České republiky, která byla vedená náměstkem ministra průmyslu Jiřím Kolibou. V delegaci byl přítomen rovněž VZÚ Milan Hovorka, aby české firmy získaly maximální možnou podporu.

Na českém výstavním stánku se představilo celkem devět společností. Delegace se zúčastnila celé řady interaktivních schůzek a seminářů. Jednala s indickým ministrem civilního letectví, ale také s premiérem státu Andhra Pradesh. České firmy měly možnost oslovit se zajímavou nabídkou nejvyšší představitele veřejných institucí a vrcholové vedení indických firem.

Výjimečnost této přehlídky a účasti českých firem na ní byla dána skutečností, že v současné době jsou finalizovány přípravy nové strategie Indie v oblasti rozvoje civilního letectví. V této strategii jsou zakomponovány cíle a opatření, jež směřují ke kompetencím a znalostem českých firem, a to zejména v oblasti regionálního propojení, modernizace a výstavby nových letišť, bezpečnosti leteckého provozu, vzdělávání a rozvoje odborných kompetencí.

Z tohoto pohledu je důležité, že díky společnému úsilí MZV ČR, MPO ČR a dceřiných společností Řízení letového provozu (ŘLP) se podařilo získat dostatečné finanční prostředky na pronájem českého výstavního stánku. Na něm se v samostatné části představily: ŘLP a její dceřiné společnosti CATC (Czech Aviation Traning Centre) společně s česko-indickým společným podnikem CATAI (Czech Aerospace Training Academy India). V druhé části národního výstavního stánku se prezentovaly společnosti Transcon, Aircraft Industries, Eldis, Hypera, ERA a Retia, která zároveň společně s indickou partnerskou společností měla na výstavě vlastní stánek.

V rámci doprovodného programu připraveného na okraj výstavy se delegace zástupců českých firem vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu Jiřím Kolibou setkala s ministrem civilního letectví Ashokem Rajapathim Rajuem, premiérem svazového státu Andhra Pradesh Narou Chandrababuem Naiduem, předsedkyní Generálního ředitelství civilního letectví paní M. Sathiyavathyovou, členy nejvyššího vedení Indické správy letišť (Airport Authority of India), předsedou představenstva státního provozovatele vrtulníkové dopravy Pawan Hans B. P. Sharmou a s vedením letištní divize globální společnosti GMR.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba vystoupil na prestižním fóru generálních ředitelů, kde se v přítomnosti ministra civilního letectví sešli generální ředitelé zahraničních a indických vystavujících leteckých firem. Měl zde příležitost podělit se o svůj pohled na to, co mohou udělat vlády pro své občany a pro soukromé firmy s cílem usnadnit rozvoj letecké dopravy se zapojením soukromého sektoru.

Během druhého dne se uskutečnila mezinárodní konference, na níž rezonovala zejména dvě velká témata: obligátní Make in India (neboli přenos technologií a příliv investic do leteckého průmyslu a letecké dopravy v Indii) a především pak zajištění regionální letecké dopravy.

Pokud jde o téma regionální letecké dopravy, představily české firmy přesvědčivá řešení, která by mohla v Indii nalézt uplatnění. V tomto směru vynikala především společnost Transcon se svým konceptem modulárních letišť a společnost Aircraft Industries vyrábějící letoun L-410 nabízející výhodný poměr nákladů na jednoho přepraveného pasažéra. Společnosti Transcon se nabídla jedinečná příležitost diskutovat o projektech rozvoje letišť ve svazovém státě Andhra Pradesh s premiérem, státním tajemníkem a dalšími představiteli.

Výstava v rámci India Aviation 2016 byla určena v prvních třech dnech odborným návštěvníkům a ve zbývajících dvou dnech široké veřejnosti. Návštěvníci výstavy India Aviation si mohli prohlédnout Airbus A380 létající v barvách letecké společnosti Emirates. Nechyběly velké dopravní letouny společností Etihad, Air India nebo Air Asia. Výstavy se však aktivně účastnil i Boeing a výrobci menších letounů Cessna, ATR nebo leteckých motorů Rolls-Royce, Honeywell a Pratt & Whitney.

České firmy měly možnost oslovit se zajímavou nabídkou nejvyšší představitele veřejných institucí a vrcholové vedení indických firem v kritickém okamžiku finalizace nové strategie rozvoje civilního letectví Indie. Jednoznačně se potvrdil názor, že chtějí-li mít české firmy pootevřeny dveře k představitelům s rozhodovacími kompetencemi, bylo zapotřebí zorganizovat smysluplnou účast na Civil Aviation 2016. Jednotlivé schůzky a jednání byly vedeny tak, aby zakládaly další proces a umožňovaly systémověji pracovat na příležitostech nabízených indickým leteckým trhem.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek