Informace z mezinárodního festivalu v Peru s českou účastí

30. 4. 2015

Dne 25. dubna 2015 proběhl s českou účastí v limské čtvrti Miraflores na nábřeží mezinárodní festival, organizovaný Asociací partnerů diplomatických pracovníků působících v Limě (ACODAPE). Celkem 33 evropských i mimoevropských zemí a dalších institucí zde v rámci celkem 53 výstavních stánků představilo svoji gastronomii, folklor a dekorativní předměty.

V průběhu celého sobotního dne český stánek navštívilo přes 1 000 osob, vesměs s pozitivními ohlasy. Akce se letos v dané podobě konala poprvé, i když svojí koncepcí (otevřený prostor, podpora vedení příslušné městské čtvrti, široká účast velvyslanectví, resp. krajanských komunit celého světa apod.) se do značné míry inspirovala tradičním festivalem „San Isidro se otevírá světu“. Ten byl každoročně pořádán radnicí sousední městské čtvrti, avšak v důsledku loňských komunálních voleb a alternativních plánů nových starostů pro letošní rok se letos nekonal.

Foto z veletrhu v Limě s českou účastíZástupci Asociace pro českou kulturu a vzdělání představili peruánské veřejnosti české gastronomické speciality a český křišťál. ZÚ českou účast zastřešil s cílem širší propagace a podpory „značky“ ČR v Limě. Potenciálním zájemcům byly přiblíženy turistické, historické a kulturní přednosti ČR i praktické aspekty pro plánování cest. Ve večerních hodinách ZÚ vybraným čestným hostům umožnil ochutnávky českého piva, které jinak v tuto chvíli není na peruánském trhu dostupné.

Český stánek pařil k nejnavštěvovanějším, přičemž okruh návštěvníků zahrnoval české krajany, diplomatický sbor, zástupce místních spolupracujících institucí a vzhledem k otevřenosti akce i širší peruánskou veřejnost.

Jednalo se o benefiční akci, kdy výtěžek ze vstupného a části zisku z prodeje bude směřovat na rozvojový projekt v periferní oblasti peruánského pohoří zaměřený na výstavbu zateplených domů (oblast periodicky zasažená silnými mrazy), což je zároveň v souladu s koncepcí české rozvojové spolupráce a koreluje s MLP pro r. 2014 i 2015.

Načasování mezinárodního festivalu na konec dubna se ukázalo jako výhodné vzhledem k blížícímu se začátku turistické sezóny, kdy se zvýšený počet peruánských občanů obrací na ZÚ pro naplánování svých turistických cest do ČR. V současnosti také již probíhají přípravy na další akci v Limě v příštím měsíci, kdy bude česká gastronomie opět představena, a to za exkluzivních podmínek v pětihvězdičkovém hotelu Sonesta El Olivar. Ten v průběhu gastronomického týdne ČR, Rakouska a Švýcarska ve dnech od 18. do 22. května 2015 nabídne kompletní české menu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Limě (Peru).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek