Informace z obchodního setkání v Brazílii

24. 10. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Informace z obchodního setkání v Brazílii Na pozvání předsedy EUROCAMARAS a Švédské obchodní komory v Sao Paulo (Swedcham), pana Nilse Grafströma, se dne 20. října 2016 uskutečnilo setkání paní Heleny König, ředitelky EK DG Trade pro obchodní vztahy s Asií a Latinskou Amerikou se zástupci generálních konzulátů a obchodních komor zemí EU v Sao Paulu. Jeho cílem byla výměna zkušeností v bilaterálních obchodních vztazích zemí EU a Brazílie, a to zejména v kontextu probíhajících jednání EU-MERCOSUR.

V úvodu H. König poznamenala, že současná obchodní agenda EU je nejambicióznější v historii, vedle probíhajících bilaterálních negociací je EU velmi aktivní i na poli WTO. V případě jednání s MERCOSUR se po výměně nabídek negociace soustřeďují na daně. Existuje silný zájem na úspěšném pokroku v jednání, jasné však je, že řada oblastí je velmi citlivých. Pro Brazílii je to zemědělství, kde má sama EU vnitřní problémy. K tomu se přidává otázka blížících se voleb v řadě členských států Unie.

Z dosavadních jednání vycítila EK obavu Brazílie, zda skutečně existuje na straně Bruselu, resp. členských zemí EU zájem na dosažení dohody. Na druhé straně mezi podnikateli v EU je Brazílie vnímána jako extrémně nacionalistická a protekcionistická. Problémem je i nízká produktivita brazilských průmyslových firem a struktura brazilské ekonomiky (velké firmy jsou v řadě případů firmami rodinnými), zemědělství je silně exportně orientováno. Otázkou je, co vedle zemědělství může Brazílie Evropě nabídnout.

Brazilské podnikatelské instituce vnímají jednání o volném obchodu jako příležitost protlačit nezbytné domácí reformy, otazníkem však zůstává, co vše jsou schopné protlačit. Limitujícím faktorem jsou i volby v roce 2018 a co bude po nich. 

Brazílie je sice ze strategického dlouhodobého pohledu pro evropské firmy zajímavá, nicméně malé a střední podniky, které zde prozatím nejsou přítomny, nemají volny kapitál pro investice. Bude-li tedy kdo v Brazílii investovat, půjde spíš o rozšíření stávajících aktivit než o segmenty nové.

Současná brazilská vláda je exportně orientovaná, domácí výroba však není konkurenceschopná a pracovní síla není dostatečně kvalifikovaná. Chce-li Brazílie vyvážet i nezemědělské výrobky, musí usnadnit dovoz technologií.

Hlavními překážkami je dosud pro členské státy EU legislativa veřejných zakázek, nadměrná byrokracie (ANVISA, METRO), vysoké tarify, drahé licence a kartelové dohody (i když veřejně nepovolené). Řada evropských firem zakládá huby v Argentině, mají-li si vybrat mezi Argentinou a Brazílií, vítězí první z nich. V obou se sice prostředí mění, všeobecně však převažuje vnímání, že změny v Brazílii jsou těžkopádnější, složitější a limitovány horizontem voleb.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek