Informace z pracovní návštěvy ministra průmyslu a obchodu ČR v Rusku

27. 4. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 21. dubna 2016 uskutečnil ministr průmyslu a obchodu ČR J. Mládek jednodenní pracovní návštěvu do Uljanovské oblasti Ruské federace. Hlavním cílem cesty bylo podpořit stávající podnikatelské aktivity českých firem v regionu. Ministr během návštěvy jednal s nejvyššími představiteli oblasti, zúčastnil se předání významného projektu, navštívil místní centrum pro přenos technologií a dva přední ruské podniky z oblasti leteckého průmyslu.

Návštěva měla návaznost na předchozí jednání s Uljanovskou oblastí, která se uskutečnila v rámci 9. zasedání mezivládní komise ČR-RF v březnu 2016 v Praze. Ministra doprovázela skupina zástupců českých firem – Trimill, Sored Zlín, Mesit Aerotrade, Dopravní podnik Praha a Komory pro hospodářské styky se SNS. Na české straně byli součástí delegace za ZÚ Moskva velvyslanec ČR v RF V. Remek a vedoucí ekonomického úseku M. Bašta.

Ministr Mládek při jednáních s nejvyšším představitelem oblasti zdůraznil význam přímé spolupráce s vybranými regiony RF a vyjádřil potěšení, že se českým firmám daří v Uljanovské oblasti prosazovat ve vybraných oblastech. Zároveň uvedl, že české podniky ve svých aktivitách v Rusku jednoznačně dodržují pravidla stanovená Evropskou unií. Gubernátor Morozov mimo jiné potvrdil, že ČR patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům oblasti, ocenil význam českých dodávek a vyjádřil zájem o české investice a technologie s cílem lokalizace výroby na území regionu.

Jedním z hlavních cílů cesty ministra bylo podpořit podnikatelské aktivity českých firem v oblasti, které v současné době např. v oblasti obráběcích strojů úspěšně rozvíjí firmy Trimill a Hestego. Zlínská společnost Trimill, přední český výrobce obráběcích strojů, za účasti ministra a gubernátora oblasti předala do provozu ruské firmě ZAO Aviastar v pořadí již sedmé portálové obráběcí centrum.

Ředitel společnosti Trimill při této příležitosti potvrdil, že firma v návaznosti na stávající dobrou spolupráci v oblasti již založila svoji ruskou dceřinou společnost a v nejbližší době plánuje zahájit montáž a výrobu svých strojů na území oblasti. Klíčovými zákazníky jsou na ruské straně např. firmy z leteckého a automobilového průmyslu, které v početné míře v oblasti působí.

Součástí programu ministra byla také prohlídka dvou ruských závodů letecké techniky, které jsou součástí státem vlastněné Sjednocené letecké korporace. Jednalo se o ZAO Aviastar, významného ruského výrobce letecké techniky (mj. výroba transportních a dopravních letadel IL-76, TU-204 a servis velkých transportních letadel AN-124 „Ruslan“) a ZAO Aerokompozit, kde se česká delegace mohla seznámit s moderními kompozitními technologiemi v oblasti leteckého průmyslu.

Ve věci přenosu technologií a lokalizace výroby se česká delegace seznámila s budovanou infastrukturou tzv. centra pro přenos technologií a komplexu průmyslového parku, ve kterém již úspěšně působí několik zahraničních firem. Během prezentace zástupci českých firem ruské straně představili další možnosti spolupráce, a to např. v oblasti dodávek a kooperací v oblasti letecké techniky a modernizaci kolejových vozidel, zejm. tramvají.

Spolupráce s Uljanovskou oblastí se v intenzivně rozvijí. Přestože Uljanovská oblast patří v rámci RF dle velikosti trhu a ekonomického výkonem spíše ke středním regionům v RF, je Uljanovská oblast velmi vhodná pro další rozvoj vzájemné spolupráce s ČR zejména z důvodu příbuzného průmyslového profilu, ve kterém dominuje letecký a automobilový průmysl, přičemž ostatní odvětví jsou v rámci diverzifikace také postupně rozvíjena. Vzájemný obchod ČR s oblastí v r. 2015 dosáhl 36,7 mil. USD a český dovoz do oblasti v roce 2015 přestavoval 35,5 mil. USD (meziroční růst cca + 4 %).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek