Informace z Technologické mise do Waterloo v Kanadě

15. 6. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Informace z Technologické mise do Waterloo v Kanadě Velvyslanectví České republiky v Ottawě ve dnech od 8. do 12. května 2016 spoluorganizovalo Technologickou misi představitelů Libereckého kraje v oblasti Waterloo a Kitchener v provincii Ontario. Oblast je nazývána jako Silicon Valley of Canada. V rámci návštěvy zástupců kraje na nejvyšší úrovni byly prezentovány Technologické dny ČR 2016.

Velvyslanectví připravilo akci ve spolupráci s Waterloo Region Economic Development Corporation (WREDC) a hejtmanstvím Libereckého kraje. Libereckou delegaci vedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Doprovázeli ho zástupci Technické univerzity v Liberci (rektor Prof. Dr. Ing. Zdeněk Kůs, děkan fakulty mechanického inženýrství Prof. Dr. Ing. Petr Lenfeld, proděkan pro vnější vztahy Doc. Ing. Karel Fraňa, Ph.D.).

Za firmy z regionu se mise zúčastnil Ing. Jiří Václavík, vedoucí obchodního oddělení Výzkumného ústavu textilního strojírenství a Ing. Vladimír Kysela, výkonný ředitel společnosti MemBrain, s.r.o., membránového inovačního centra.

Kanadská pobočka české firmy Exact Control System, a. s. v rámci bloku představení českých firem a technologií prezentovala svoje nové zajímavé technologie pro dopravní infrastrukturu/navigace – broušení a frézování vozovek při opravách silnic. Aktivity společnosti Control System CA, Inc. v Kanadě i ve světě (ČR, Skandinávie) prezentoval Vít Obr, prezident firmy.

Uskutečnily se ekonomické prezentace regionu Liberce a Waterloo, akademické schůzky na University of Waterloo a Conestoga College Institute. Hejtman M. Půta se rovněž setkal se svým protějškem – Regional Chairem Kenem Seilingem a se starostou města Kitchener Berry Vrbanovicem. Během pobytu v regionu se uskutečnila rovněž setkání s českou krajanskou komunitou z oblasti Kitcheneru. Hejtmana M. Půtu doprovázeli zástupci Libereckého kraje z odboru regionálního rozvoje (Michael Otta, vedoucí odboru regionálního rozvoje a Ivana Ptáčková, projektový manažer).

O aktivity a nabídky české strany se úzce zajímali představitelé WREDC (Jason Kipfer, Stephanie Baskerville). Uskutečnily se prezentace a vzájemná výměna informací s představiteli ekonomických odborů měst a regionu – City Hall Kitchener (Valerie Bradford, Thom Ryan), City Hall Waterloo (Raj Sian), Region of Waterloo (Mathew Chandy).

Dále byly prezentovány právní záležitosti při podnikání v regionu (Lennifer Roggemann – imigrační právo, Cohen Highley – Greg Hertzberger – obchodní právo), trh nemovitostí regionu (Jeff Sheppard z firmy Remax). National Research Council (NRC) představil Yves Richard, poradce pro průmyslové technologie, Federální agenturu pro ekonomický rozvoj jižního Ontaria prezentoval Tom Thipcharoen, ředitel rozvojových podnikatelských programů agentury.

EK ZÚ Ottawa a představitelé kraje se v rámci programu pro liberecké hosty rovněž setkali se zástupci následujících firem a institucí: Mitacs (Rebecca Bourque), Brisk Synergies (Charles Chubng), Maerospace Corporation (Eric Meger), Flexfinity Media (Ulche Onuora), Communitech (Andrea Harding), Accelerator Centre (Andrew Jackson, viceprezident).

V odpoledním bloku seminářů dne 9. května EK ZÚ prezentoval „Doing Business in the Czech Republic“ a odpovídal na četné dotazy. Ve středu 10. května 2016 se konal „akademický den“ – setkání na University of Waterloo, Conestoga College. Byly diskutovány oblasti výměny studentů v rámci univerzit a jednotlivých fakult, možnosti spolupráce v oblasti inovací a komercializace, kooperace v oblasti mezinárodních aplikací průmyslových výzkumných projektů mezi ČR a Kanadou a slibná spolupráce v sektoru nanotechnologií (v TUL je velmi sofistikovaný Institut pro nanomateriály, vyspělé technologie a inovace).

Letošní Technologické dny navázaly na první Technologické dny, které se ve Waterloo konaly v září roku 2011. Velvyslanectví ČR v Ottawě při organizaci akce úzce spolupracovalo s Prof. Ing. Tony Martínkem, M.A.Sc., prezidentem společnosti Martinek & Associates, Inc. (dřívějším profesorem Conestoga Polytechnic College and Advanced Learning), který se na programu liberecké návštěvy významně podílel.

J. Kipfer, seniorní ředitel pro hospodářský rozvoj oblasti Waterloo, se podrobně zajímal o české návrhy a technologie. Bylo dohodnuto, že ZÚ bude v úzkém kontaktu s WREDC, který zmíněné podněty rozpracuje s možnými partnery z regionu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek