Informace z technologické mise v Kanadě

4. 12. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Zástupce Zastupitelského úřadu České republiky v Ottawě J. Dvořáček se dne 24. listopadu 2015 zúčastnil technologické mise pro nové diplomaty a pracovníky zastupitelských úřadů v Ottawě a generálních konzulátů v Torontu (23 účastníků) do technologického regionu Waterloo, Kitchener a Cambridge v Ontariu. Tato oblast, ležící v jižním Ontariu je také nazývána Silicon Valley of Canada.

Akci organizovala Canada’s Technology Triangle, Inc. (CTT), nezisková organizace/partnerství podporující zahraniční investice v regionu, sídlí v Kitcheneru.

Oblast Waterloo, Kitchener a Cambridge je zaměřená na oblast špičkového vzdělání, vědu, výzkum a inovace. Je to místo, kde je soustředěn značný lidský talent a potenciál (špičkové místo kvantových a nanotechnologických inovací), působí zde přes tisíc technologických firem.

Kanada & region Waterloo

Základní informace:

 • Kanada má nejnižší daně v rámci zemí G-7 (o 10 % nižší než v USA)
 • má nejnižší náklady na investice do R&D
 • je na 1. místě co se týče bezcelních zón v rámci zemí G-20
 • kanadská pracovní síla je nejvíce vzdělaná v rámci OECD
 • nízké pracovní náklady (nižší než v USA, SRN, Japonsku, Velké Británii, Nizozemsku)
 • kvalitní bankovní systém
 • vstřícná imigrační politika
 • podle Forbes & Bloomberg je Kanada nejlepší zemí pro podnikání vůbec

Region Waterloo je orientován na globální trhy a export. Žije zde přes 568 tis. obyvatel, je to 10. největší populační oblast v Kanadě. Více než 300 tis. lidí má velké technické dovednosti a znalosti, k dispozici trhu je navíc 65 tis. absolventů středních škol. Podle prognóz by v roce 2036 měl region růst o 36 %, což je značný nárůst v porovnání s jinými oblastmi v Ontariu a v dalších provinciích. Mělo by zde žít 729 tis. lidí.

Důležitá je strategická poloha regionu – jižní Ontario, kde žije přes 5 mil. obyvatel, blízkost USA (Detroit, Chicago, Cleveland, Buffalo, Boston, New York), přístup na trh NAFTA (trh o velikosti 17 bil. CAD, jen obchodní výměna zboží a služeb Kanady s USA je 710 mld. CAD, leží 100 km jižně od Toronta, 45 min. od mezinárodního letiště Toronto – Pearson, jsou možné přímé lety z Waterloo jsou do Calgary a Chicaga.

V Toronto–Waterloo regionu žije 6,2 mil. obyvatel, je zde více než 200 tis. technických pracovníků, oblast je charakterizovaná vysokou kvalitou života, ceny realit jsou přitom o 30 % nižší než např. v Torontu, průměrná cesta do zaměstnání trvá 16 min., průměrné ceny pronájmu kanceláří představují 17 CAD až 22 CAD/čtvereční stopu, průměrné ceny pronájmu průmyslových zařízení kanceláří činí 7,50 CAD až 12 CAD/čtvereční stopu, průměrná cena třípokojového domu je 375 tis. CAD, bytu 350 tis. CAD, měsíční pronájem třípokojového bytu stojí maximálně 1 110 CAD. Mediální roční příjem na domácnost v roce 2012 činil 79 020 CAD.

Působí zde přes 300 zahraničních firem/investorů. K největším investorům patří firmy z USA (Intel, Google, Sysco, Square, EA, Rockwell Automation, Teledyn Alsa, Lear, Pepsico), SRN (Siemens, Viesmann, Rimowa, Allianz, SAP, AGFA). Z ostatních zemí je zde přítomen Schneider (Francie), Toyota (Japonsko), Unitron (Švýcarsko), Hendrix Genetics (Nizozemsko) a britský Septodont. Sídlí zde rovněž Christie Digital, ComDev, Blackberry, OpenText a Desire2Learn.

Ke klíčovým hospodářským sektorům patří oblast ICT, automobilový a letecký průmysl, finanční služby, rozvinuté strojírenství, životní vědy, potravinářství (jedná se o 3. největší potravinový koridor v Severní Americe) a vzdělání.

Je zde velmi dobře rozpracován inovativní systém start-up firem (jen od roku 2009 v oblasti ICT vzniklo 1 895 nových dynamických firem), investice představovaly 700 mil. CAD. Bylo vytvořeno na 30 tis. pracovních příležitostí, celkové tržby činily 22 mld. CAD.

Existuje zde mnoho partnerských vazeb mezi akademickým sektorem a soukromou sférou (University of Waterloo, Wilffrid Laurier University, CIGI Think-Tanka, Balsillie School of International Affairs /v roce 2007 ji založil filantrop Jim Balsillie). Balsillie School of International Affairs se zaměřuje na hlavní clustery: Řešení konfliktů a bezpečnost, životní prostředí, globální politická ekonomie, migrace, mobilita a sociální politika, multilaterální instituce, vědy obecně a životní/zdravotní vědy.

K dispozici je více než 370 tis. studentů ve 120 km rádiu regionu, na 10 tis. obyvatel připadá 15 patentů (což je 11x více než je kanadský průměr).

University of Waterloo & Research & Technology Park

University of Waterloo & Research & Technology Park je největší kanadská inženýrská škola, špičkový vzdělávací program. Je zde největší koncentrace talentů z oblasti počítačových věd a matematiky na světě.

Místo světově uznávaných výzkumných center (fyzikální, počítačové, energetické, průmyslové, biotechnologické): Perimeter Institute for Theoretical Physics, Institute for Quantum Computing, WIN, Waterloo Institute for Sustainable Energy, Waterloo Centre for Automotive Research, Centre for Bioengineering &Biotechnology, Centre for Cold Regions & Water Science a CIGI.

Další instituce:

Wilfried Laurier University, Waterloo:

 • největší podnikatelský co-op program v Kanadě
 • 97,3 % absolventů nalezne práci do 6 měsíců po ukončení studia
 • vznikl zde první 12 měsíční MBA program.

Conestoga College, Kitchener, campusy jsou také ve Waterloo, Cambridge a Guelph:

 • škola byla založena v roce 1967, má více než 200 programů zaměřených na profesionální kariéru (polytechnika, programy pro nové firmy a manažery)
 • každým rokem absolventi školy po přepočtu přispívají do místní ekonomiky 1 mld. CAD
 • 89 % absolventů College najde práci do 6 měsíců po ukončení studia.

Dále se uskutečnila se návštěva těchto velmi významných špičkových technologických míst regionu:

ComDev International, Ltd., Cambridge:

 • výrobce kosmických zařízení a satelitů, zaměřuje se na kosmické vědy a kosmický engineering
 • vyvíjí a navrhuje kosmická zařízení a systémy, mikroskopické technologie, vojenské satelity, nanosatelitní hardware pro satelitní komunikaci
 • od svého vzniku v roce 1974 společnost vynalezla a vyrobila na 900 satelitů, jejich zařízení jsou v podstatě na všech kosmických lodích
 • kromě své výrobní centrály v Cambridge má pobočku v Ottawě, USA (Garden Grove), Indii, Číně a Velké Británii (Aylesbury, Bucks a ve skotském Edinburghu)
 • tržby v roce 2014 činily 208 mil. CAD, ComDev Ltd. ročně na vědu a výzkum vydává 12,5 mil. CAD.

Exact Earth Ltd., Cambridge

 • Peter Dorcas, P. Eng., ředitel pro rozvoj
 • Exact Earth Ltd. je pobočka ComDev, Ltd., byla založena v roce 2009
 • poskytuje globální automatické identifikační data/systémy o aktuální poloze námořních lodí a plavidlech na celém světě (satelitní detekční technologie a satelitní data).

Centre for International Governance and Innovation – CIGI, Waterloo:

 • Joseph Pickerill, ředitel odboru komunikací a digitálních médií:
 • nezávislý think-tank, založený v roce 2001
 • zaměřuje se na globální vládnutí, podporuje výzkum, spolupráci mezi akademickým sektorem a podnikáním (globální ekonomika, globální bezpečnost a politika, mezinárodní právo).

Waterloo Institute for Nanotechnology – WIN:

 • Alain Francq, BsC, MBA, ředitel WIN
 • globální centrum nanotechnologií, nano materiálů pro energetiku a životní prostředí, nano elektroniku a nano optiku, nano zařízení a nástroje, nano biosystémy (biotechnolgie a životní vědy)
 • rozsáhlý inovační výzkum (biosenzory a biozařízení pro detekci chorob a nemocí), kvantová elektronika a fotonika, molekulární paprsková epitaxe, meteorologické laboratoře
 • vědecký výzkum a engineering (elektronický, počítačový, chemický, mechanický, fyzikální, biologický, matematický a farmaceutický)
 • působí zde Quantum Nano Centre (byl otevřen v roce 20112, náklady činily 160 mil. CAD)
 • univerzita spolupracuje s partnery z USA, Izraele, Japonska, Číny, Indie, Brazílie, Francie, Velké Británie, SRN, Polska.

Communitech Kitchener:

 • inovační centrum, podporuje vznik a růst technologických firem (inkubátor, akcelerátor), bylo založeno v roce 1997 (za dobu své existence služby Communitech využilo více než tisíc firem)
 • hledají talenty pro uplatnění v technologických firmách, podpora globálně uznávanému tech sektoru a místním tech firmám

Během večerního networkingového programu vystoupil s tématem globalizace a jako hlavní řečník Richard Florida, ředitel Martin Prosperity Institute, University of Toronto, Rotman School of Management (v Kanadě i v USA je velmi dobře mediálně znám, autor „The Rise of Creative Class“, vystupuje často mj. i na CNN). DEK se v rámci networkingového večera setkal mj. s představiteli města Waterloo, odboru pro ekonomický rozvoj (Justin McFadden, ředitel, Ryan Mounsey a Sonya Poweska)

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek