Informace z účasti České republiky na kolumbijském veletrhu

22. 6. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Informace z účasti České republiky na kolumbijském veletrhu Ve dnech od 8. do 11. června 2016 se Česká republika účastnila mezinárodního potravinářského veletrhu Alimentec 2016 v Bogotě. Oficiální účast ČR připravil Zastupitelským úřad České republiky v Bogotě v rámci projektu ekonomické diplomacie.

Kromě společného stánku Velvyslanectví ČR v Kolumbii, Ministerstva zemědělství ČR a ZK CzechTrade proběhla prezentace šesti podniků: Vitana, Czech Royal Beer, Mediap, Artifex, J4 a Veit Electronic a navíc formou katalogové a vzorkové prezentace Vinařství Ludwig a společnost Pralinesa.

Slavnostního otevření české účasti se dne 8. června 2016 v doprovodu velvyslance ČR v Kolumbii Miloše Sklenky zúčastnili náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš-Špalková, ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád, generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal, zástupkyně ředitele odboru zahraniční obchodní spolupráce MZe ČR Karolína Bartošová a ředitel ZK CT v Bogotě Jiří Jílek.

Letošního 9. ročníku veletrhu Alimentec se na bogotském výstavišti Corferias zúčastnilo celkem 453 vystavovatelů z 23 zemí všech kontinentů (o 122 vystavovatelů více než v roce 2014). Čtyřdenní výstavu navštívilo podle kolumbijských a německých organizátorů (jedná se o společný veletrh Corferias a Koelnmesse GmbH, jež v Německu organizuje veletrh Anuga) více než 31 tisíc osob.

Největší expozice kromě domácích firem představily kolumbijským spotřebitelům společnosti z Argentiny, Brazílie, Mexika, Chile, Peru, USA, Kanady, Německa, Španělska, Francie, Itálie, Číny a Korejské republiky. 

Česká oficiální účast se rozkládala na celkové ploše 87 m2. Jednotlivé firmy s úspěchem prezentovaly alkoholické nápoje (hlavně pivo Czech Royal Beer a víno Ludwig), dále dehydratované a předpřipravené potraviny a ochucovadla jako polévky, bujóny, omáčky, kořenící směsi (Vitana), potravinové a humanitární balíčky zejména pro krizové situace (Mediap), instantní granulované nápoje a potravinové doplňky (Artifex).

Dále se prezentovaly pekařské pásové pece a kompletní pekařské a cukrářské linky (J4), manuální a automatické váhy na drůbež a monitorovací a kontrolní přístroje teploty pro chov kuřat (Veit Electronic). Velkou pozornost návštěvníků přilákaly rovněž delikatesy Pralinesa v ručně vyráběných sbírkových krabičkách, a to hořické trubičky, lázeňské oplatky, bonboniéry, čaje a speciální delikatesy pro kočky a psy.

Večer dne 8. června 2016 uspořádal velvyslanec M. Sklenka na své rezidenci slavnostní recepci na počest náměstkyně Beneš-Špalkové a českých firem účastnících se mezinárodního potravinářského veletrhu Alimentec 2016, které se zúčastnilo více než 80 pozvaných hostů z řad kolumbijských podnikatelů, dovozců a distributorů, dále představitelů české krajanské komunity, Asocheca a zástupců hromadných sdělovacích prostředků. Na akci byly současně představeny s velkým úspěchem hlavní vývozní položky jednotlivých účastnických firem ČR na veletrhu.

Delegace MZe ČR, SVS a CT se během pobytu v Kolumbii kromě veletrhu zúčastnili v doprovodu velvyslance Sklenky bilaterálních jednání s náměstkem ministra zemědělství Kolumbie Juanem Pablem Pinedou Azuerem, generálním ředitelem Kolumbijského ústavu pro rostlinnou a živočišnou výrobu Luisem Humbertem Martínezem Lacouturem (ICA, Instituto Colombiano Agropecuario), ředitelem mezinárodních vztahů Národního ústavu pro dozor nad léky, léčivy a potravinami (INVIMA, Instituto Nacional de Vigilancia de Medicamentos y Alimentos) Javierem Fernandem Alvaradem a sekčním ředitelem státní agentury na podporu obchodu, investic, cestovního ruchu a značky země Procolombia Andrésem Felipem Castellanosem Rodríguezem.

Česká strana na jednotlivých jednáních představila české zemědělství, exportní nabídku v oblasti produktů rostlinné a živočišné výroby, dále možnosti v oblasti lesnictví (zalesňování včetně zpracování dřeva) a sdílení zkušeností v oblasti restitucí půdy prostřednictvím expertů Státního pozemkového úřadu a Velvyslanectví ČR v Bogotě.

Účast CZ firem na mezinárodním veletrhu Alimentec potvrdila skutečnost, že podobné akce jsou nejlepším způsobem, jak proniknout na místní trh a seznámit se s místní konkurencí a podmínkami na trhu.

Všechny zúčastněné firmy měly dostatečný prostor pro jednání s případnými lokálními importéry a distributory. Díky úspěšným jednáním na veletrhu (a před samotnou akcí s podporou ZÚ/CT Bogota) se podařilo zahájit konkrétní rozhovory ohledně registrace 4 pivních značek z ČR, které by se měly nejpozději do 2 měsíců objevit v maloobchodní síti v Kolumbii.

Jednání delegace MZe ČR a SVS (a předání registračních listů a dotazníku s nabídkou celkem 17 českých podniků, které mají zájem do budoucna vyvážet na kolumbijský trh mléčné výrobky a další produkty živočišného původu) otevřely nové možnosti v rozšíření exportu z ČR do Kolumbie v daném segmentu trhu.

S veletrhem Alimentec se střídá mezinárodní zemědělský veletrh Agroexpo, který je rozšířen o agrární stroje a zařízení, a dále o zvířata, krmiva, hnojiva, osivo, veterinární léčiva atd. Zde existuje pro české subjekty rovněž velký exportní potenciál na místním trhu.

Kolumbie představuje pro české vývozní firmy velký potenciál. Loni převýšil agrární export z ČR na kolumbijský trh 132 mil. Kč, přičemž za poslední tři roky se jeho objem ztrojnásobil. Dovoz činil 503 mil. Kč, zatímco český zemědělský vývoz se soustředí na mléčné výrobky (sušené mléko a syrovátku), rostlinné šťávy a výtažky, potravinové přípravky a chmel, v importu z Kolumbie do ČR převládají banány, květiny, káva a cukrovinky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek