Informace z veletrhu ExpoDefensa v Kolumbii s českou oficiální účastí

8. 12. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Ve dnech od 30. listopadu do 2. prosince 2015 se v kolumbijské Bogotě uskutečnil mezinárodní veletrh obranného a bezpečnostního průmyslu ExpoDefensa 2015. ČR byla zastoupena oficiálním národním stánkem, který připravil Zastupitelský úřad ČR v Bogotě ve spolupráci s ZK CzechTrade.

Letošního ročníku ExpoDefensa 2015 se ve veletržním centru Corferias v Bogotě zúčastnilo celkem 232 kolumbijských a zahraničních vystavovatelů (nárůst o 28 % oproti roku 2014, přičemž dvě třetiny vystavovatelů byly zahraniční subjekty). Největší expozice měli vystavovatelé z USA, Izraele, Číny, Francie a Itálie. Veletržní akci během 3 dnů navštívilo celkem 9 tisíc osob, a to výhradně z řad profesionálů, vojenských odborníků či HSP.

Veletrh přivítal celkem 100 zahraničních hostů z 27 zemí všech kontinentů. Vedle nejvyšších představitelů Kolumbie se akce zúčastnili 4 ministři obrany a vnitra z Izraele, Paraguaye, Uruguaye a Santa Lucie, dvě desítky náměstků ministrů obrany a velitelé generálních štábů či jednotlivých složek ozbrojených sil z celkem 27 zemí. ČR zastupoval velitel pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník. Organizátory veletrhu byly Ministerstvo obrany Kolumbie společně s Corferias a francouzskou agenturou Coges Internacional (jež mj. organizuje významné veletrhy „Eurosatory“ či „Asia Pacific Homeland Security“).

Společně s velitelem pozemních sil AČR generálmajorem Jánem Gurníkem se letošního veletrhu zúčastnil historicky největší počet podnikatelských subjektů z ČR (22 podnikatelů z celkem 11 firem). Třídenní jednání českých společností s kolumbijskými a dalšími zahraničními vládními či privátními zájemci potvrdila velký zájem o nabízené zboží a služby z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu a jejich exportní potenciál.

Účast ČR na veletrhu ExpoDefensa navázal na prezentaci českých firem na leteckém veletrhu (kde byly představeny vojenské i civilní technologie) v létě t.r. v kolumbijském Medellínu, kde české firmy podpořil svojí účastí rovněž velitel letectva AČR generál Libor Štefánik.

Česká účast na veletrhu ExpoDefensa 2015 v Bogotě se skládala z prezentačního stánku a dále individuálních firemních expozic společností Omnipol (který současně představoval produkci společností Aero Vodochody a Era Pardubice), Aircraft Industries, Česká zbrojovka (CZ), Argun, Retia, Zlín Aircraft, Mediap, Wolf Invest a Czechoslovak Ocean Shipping (COS). Svojí rozlohou a exportní nabídkou zboží a služeb patřila k největším a nejnavštěvovanějším a nabídla široký přehled špičkové kvality a tradice českého zbrojního průmyslu.

Velký zájem návštěvníků veletrhu přilákala z české expozice především nabídka nového připravovaného lehkého cvičného bitevníku L-39NG z produkce Aero Vodochody a pasivní radary pro vojenské i civilní využití od Era Pardubice, dále radary a radarové systémy od Retia Pardubice.

Dále návštěvníky zaujala dopravní letadla L-410 od Aircraft Industries či cvičné a monitorovací letouny Zlín vyráběné Zlín Aircraft, pistole CZ pro služební, obranné a sportovní účely a malorážky, kulovnice či brokovnice od CZUB, neprůstřelné vesty, vojenské oblečení včetně příslušenství (kombinézy, rukavice, taktické vesty), helmy, protiúderové prostředky a štíty od královéhradecké společnosti Argun, potravinové a humanitární balíčky od zlínské firmy Mediap či kontejnerové systémy od Wolf Invest. COS nabízela komplexní logistické řešení pro kontejnerovou (silniční či železniční) a námořní dopravu.

Čeští vystavovatelé měli možnost během tří dnů jednat o své nabídce nejen s kolumbijskými zájemci z řad pozemních sil, letectva, námořnictva a policie, ale rovněž s představiteli ministerstev obrany (včetně vojenských přidělenců akreditovaných v Kolumbii), ozbrojených sil či s privátními obchodními firmami z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu z mnoha zemí Střední a Jižní Ameriky a Karibské oblasti. Velký zájem o českou nabídku byl především z okolních zemí, a to z Peru, Ekvádoru, Venezuely a dále Mexika, Brazílie, Salvadoru a Hondurasu.

Obranné výdaje v Latinské Americe představují téměř 8 % celkových světových obranných výdajů. Největší podíl připadá na Brazílii a Kolumbii, čímž tyto národní trhy přitahují každoročně rostoucí pozornost zahraničních producentů a dodavatelů výrobků obranného a bezpečnostního průmyslu.

Na rok 2015 vyčlenila kolumbijská vláda pro ministerstvo obrany rozpočet ve výši 11,9 mld. USD, což představuje 13 % státního rozpočtu (vyšší rozpočet mají jen obdobná ministerstva v Brazílii – 29,7 mld. USD a Mexiku – 14,4 mld. USD). Kolumbie realizuje nákupy pro ministerstvo obrany prostřednictvím veřejného jednotného kontraktačního portálu (PUC).

K nejzajímavějším kontraktům, které Kolumbie v posledním období zveřejnila, patří mj. nákup prvních 2 letounů Harbin Y-12 od čínské společnosti Avic Haig Harbin Aircraft Industry Group (navíc jeden letoun Harbin věnoval státní letecké společnosti Satena), nákup amerických nákladních letadel C295M a předání L.O.R. (Letter of Requirement) na nákup 12 ks US bitevníků F-16 C/D od společnosti Lockheed Martin.

Italsko-britský výrobce vrtulníků AgustaWestland navázal na výstavě na cílenou prezentaci v Kolumbii, kterou uskutečnil v květnu t.r., a pokročil v jednáních o prodeji strojů AW-139W pro kolumbijské letectvo (FAC). Současně pro nově nakoupené americké vrtulníky Sikorski AH-60L FAC objednal útočné a řídící raketové systémy Spike ER od izraelské společnosti Rafael.

Brazilský Embraer certifikoval kolumbijskou korporaci CIAC (Corporación de la Industria Aeronáutica Colombiana) jako svého první autorizovaného poskytovatele údržbářských a opravárenských služeb pro letouny Tucano T-27 (a to nejen pro místní trh, ale rovněž pro flotilu v Argentině, Hondurasu, Paraguayi, Peru a Venezuele). CIAC současně získal povolení pro opravy a modernizaci mnotorů T-700 pro vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk.

Pro pozemní síly získala Kolumbie nové obrněné transportéry 8x8 LAV III od General Dynamic Land Systems (GDLS). Navistar Defense současně dodal na zkoušky 2 technické modely lehkého vozu 4x4 MXT-MVA-IS MRAP a nákladní vůz 6x6 MV-DXM 7000.

Francouzská společnost Nexter získala zakázku na dodávku samohybných kanónových houfnic Caesar ráže 105 a 155 mm. Thales Group nabídl Kolumbii plně vybavit nejmodernějším radarovým zařízením korvetu ACR Nariňo (jedná se o malou válečnou loď třídy „Dongae“, kterou loni darovala Bogotě korejská vláda).

Nabídka zboží a služeb, vysoká účast vystavovatelů a zahraničních delegací a spoluúčast na organizaci veletrhu ze strany francouzské společnosti Coges International prokázaly, že ExpoDefensa v Bogotě dnes patří k největším a nejreprezentativnějším veletrhům v Latinské Americe a Karibiku v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu (společně s LAAD Security v Brazílii, SITDEF v Peru, FIDAE a Exponaval v Chile).

Reálná šance českých výrobců a exportérů speciálu na kolumbijském trhu je v celé škále zbraní a vojenského materiálu. Zájemci o vývoz však musí být registrováni u MO Kolumbie a kromě produktu musí být schopni prokázat, že mají v zemi spolehlivého zástupce poskytujícího plnohodnotný postprodejní servis. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek