Informace z veletrhu Farnborough International Airshow 2016 ve Velké Británii

21. 7. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Informace z veletrhu Farnborough International Airshow 2016 ve Velké Británii Ve dnech od 11. do 17. července 2016 se uskutečnil již 50. ročník prestižního veletrhu Farnborough International Airshow. Tento letecký veletrh, který se koná každé dva roky, je nejvýznamnější událostí v oboru leteckého průmyslu. České společnosti se veletrhu účastní pravidelně od počátku devadesátých let.

Letos se na letišti ve Farnborough představilo dvanáct českých exportérů a dále Asociace leteckých výrobců ČR a Svaz českého leteckého průmyslu. Důležitou událostí letošního ročníku byla tisková konference Aera Vodochody, na níž její nový generální ředitel oznámil ambiciózní plány do příštích let. Na českém oficiálním stánku se konal také podnikatelský seminář hojně navštívený zástupci britských i mezinárodních firem.

Veletrh slavnostně zahájil 11. července 2016 předseda britské vlády David Cameron, což bylo jedno z jeho posledních oficiálních vystoupení ve funkci premiéra. Potvrdil, že britská vláda zakoupí 50 helikoptér Apache a 9 Boeingů P-8 Poseidon. Spolu s Cameronem na úvod vystoupil i Richard Branson, majitel Virgin Atlantic, a mimo jiné oznámil koupi 12 Airbusů A350-1000.

Veletrhu se zúčastnilo více než patnáct set vystavovatelů z oboru letectví, obrany a vesmírných projektů, kteří představili širokou nabídku letadel, zařízení a technologií. Většina vystavovatelů byla ze zahraničí. Oficiální národní expozice prezentovaly 27 zemí. Největší plochy si kromě Velké Británie (pozn. „UK Village“ se nacházela v prestižní hale č. 1, kde byl i český pavilón) objednaly firmy z USA, Ruska, Itálie a Francie.

Farnborough navštívilo více než sto vojenských i civilních delegací ze zahraničí. V prvních pěti dnech se veletrh těšil mimořádné pozornosti odborné veřejnosti. Každý všední den na veletrh přicestovalo více než 20 tisíc obchodních zástupců. O víkendu byla letecká show otevřena pro širokou veřejnost, která dorazila rovněž v hojném počtu.

V rámci oficiálního stánku ČR, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, se prezentovaly společnosti z leteckého dodavatelského řetězce ze sektorů výroby leteckých motorů, avioniky, letecké elektroniky, kompozitních materiálů/struktur, hydrauliky, leteckého opravárenství a dále pak také výrobci malých sportovních letadel.

Konkrétně se jednalo o následující firmy: Řízení leteckého provozu ČR, Czech Airlines Technics, Jihlavan, ATG/LA Composite, Czech Sport Aircraft, Mesit Aerotrade, První brněnská strojírna Velká Bíteš a podniky zastoupené Asociací leteckých výrobců ČR a Svazem českého leteckého průmyslu. Bezprostředně s oficiálním stánkem sousedila reprezentativní expozice firmy Aero Vodochody, v rámci které vystavovaly i další společnosti z ČR: Jihostroj, Speel Praha, LOM a Omnipol.

Důležitou událostí letošního ročníku byla tisková konference firmy Aero Vodochody, která se konala 12. července 2016 za účasti náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla, předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR a místopředsedy hospodářského výboru Senátu pana senátora Jana Hajdy a senátora Jaromíra Strnada, velvyslance ČR Libora Sečky a mnoha desítek dalších hostů.

Nový generální ředitel Aera pan Giuseppe Giordo na této konferenci představil směřování firmy a další podrobnosti ohledně letounu L39NG, což bude prioritní program společnosti. Má se z něj stát nosná součást českého průmyslu pro příštích dvacet let. Přímo na přistávací ploše proběhla také první oficiální prezentace letounu Embraer KC-390, na jehož vývoji a výrobě má Aero Vodochody významný podíl.

Ve středu 13. července 2016 se konal seminář na oficiálním stánku ČR, který zahájil náměstek V. Bärtl. Semináře se zúčastnila řada britských firem zejména z klastru Midlands Aerospace Alliance. Čeští exportéři na semináři prezentovali své produkty a služby, přičemž bezprostředně po tomto hlavním programu následoval společenský podnik, během něhož byl prostor pro networking a konkrétní jednání.

Pokud jde o další pracovní schůzky, na okraj veletrhu sjednalo české velvyslanectví a CzechTrade řadu jednání s britskými a globálními firmami ohledně možností spolupráce s ČR. Tato jednání vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu V. Bärtl.

Ačkoli dlouhodobé efekty české reprezentace na tomto nejvýznamnějším světovém leteckém veletrhu nelze bezprostředně po akci v úplnosti kvantifikovat, zúčastněné firmy z našich klastrů leteckého průmyslu avizovaly řadu perspektivních jednání o subdodávkách komponentů, dodávkách služeb a exportu letadel. I z britské strany a ze strany globálních firem byl vidět silný zájem o spolupráci s ČR a s českými výrobci a subdodavateli.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek