Informační povinnost nesplnila většina firem. Čas se krátí

18. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České firmy nejsou příliš disciplinované. Zákonem danou informační povinnost za rok 2015 doposud nesplnily čtyři pětiny tuzemských společností, ačkoli nejzazší termín, dokdy tak mohou učinit, je za dveřmi.

První termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2016. Chybu mohou firmy napravit ještě do konce letošního roku. Mnohé ale svou povinnost neplní záměrně, protože spoléhají na to, že je stát nepotrestá.

Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode byla na konci září nejhorší situace v Plzeňském a Karlovarském kraji, a dále v Praze. Nejlaxnější přístup mají firmy, jež podnikají v oblasti úklidových prací a finančního zprostředkování.

„Informační povinnost stanovenou zákonem o účetnictví v ČR dlouhodobě ignoruje nadpoloviční většina firem. Spoléhají se totiž na minimální riziko postihu ze strany státu,“ upozorňuje analytička Bisnode Petra Štěpánová.

„Nedodržování a nevymáhání zákonných povinností vede na jedné straně k netransparentnímu podnikatelskému prostředí, jež vytváří prostor pro korupci, a na druhé straně, v rámci obchodního styku, znesnadňuje prověřování obchodních partnerů,“ doplňuje.

Z hlediska právní formy zákonnou povinnost spolehlivěji plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným.

 Právní forma neplní 2015  neplní 2014   neplní 2013 neplní 2012 neplní 2011
Akciová společnost 71,14% 47,45% 39,21% 34,19% 32,45%
Spol. s ručením omezeným 79,97% 64,08% 59,23% 56,54% 55,05%
Celkem 79,45% 63,06% 57,96% 55,07% 53,52%

Žádné tržby, žádné informace

Jednoznačně nejhorší přístup k dodržování zákona mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují žádné tržby.

V této kategorii informační povinnost letos splnila pouze jedna firma z deseti. Nejlepší přístup ke zveřejňování finančních výkazů mají naopak společnosti s ročními tržbami přesahujícími jednu miliardu korun. Za rok 2015 jsou výsledky hospodaření k dispozici u více než třetiny tuzemských společností.

Dlouhodobě platí, že nejméně spolehlivé jsou firmy, které sídlí v české metropoli, ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Důvod je prostý. „Jedná se o regiony s největší koncentrací podnikatelských subjektů,“ vysvětluje analytička Bisnode. Nejspolehlivější jsou naopak společnosti z Královéhradeckého kraje a Vysočiny. Tento dlouhodobý trend potvrzuje i letošní rok.

V deseti segmentech podnikání podíl firem, které nesplnily informační povinnost, přesáhl 90 procent. Ze subjektů, které se zabývají úklidovou činností, ignoruje v letošním roce zákon celých 92 procent.

Nad devadesátiprocentní hranicí jsou aktuálně také finanční zprostředkovatelé, výrobci magnetických a optických médií, velkoobchod, poštovní a kurýrní společnosti, filmový průmysl, maloobchodní firmy v potravinářství či obchodníci s nemovitostmi.

Redakčně upravená tisková zpráva Bisnode

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek